Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge: Devlet düşmanı değiliz

27.12.2015 00:37
Can Dündar'ın tutuklanmasına neden olan MİT TIR'ları haberi hakkında konuşan Çekirge, "Ben olsam atlamazdım, devlet düşmanı değiliz" dedi.

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün Adana'da durdurulan MİT TIR'larının içinde silah ve mühimmat bulunduğunu ortaya koyan haber ve görüntüleri yayımladıkları için "terör örgütüne yardım, askeri ve siyasi casusluk, devlet sırlarını ifşa etme" gerekçesiyle tutuklanmasını değerlendirdi.

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge: Devlet düşmanı değiliz

"BEN OLSAM HEMEN ATLAMAZDIM"

CNN Türk'te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına katılan Fatih Çekirge, MİT TIR'ları haberiyle ilgili şunları söyledi:

"Önü arkası yok bu işin. Bu tür olaylarda gazeteciliğin filtrasyonunun kuvvetli olması lazımdı. Ben dolayısıyla haberin üstüne hemen atlamazdım. Bu fotoğraflar ve haber birkaç gazeteye gitmiş, onlar kullanmamışlar. Ben olsam hemen atlamazdım.

"SONUÇTA DEVLET DÜŞMANI DEĞİLİZ "

Benim için şu önemli: Bir, bu iş devlet meselesi mi? İki, onun IŞİD’e gittiğini kim biliyor? Tamam, silah var içinde ama IŞİD’e gittiği belli mi, adres mi yazıyor içinde? Üç, ön tarafında da MİT mensupları oturuyor. Bu nedenle ben bunun üstüne atlamazdım hemen. Hatta en yetkili yerlere de sorardım, biz sonuçta devlet düşmanı değiliz yani. Yayınlayan da olabilir tabii ama nereden belli nereye gittiği. Önü arkası yok bu işin. Bu tür olaylarda gazeteciliğin filtrasyonunun kuvvetli olması lazımdı. Ben dolayısıyla haberin üstüne hemen atlamazdım. Bu fotoğraflar ve haber birkaç gazeteye gitmiş, onlar kullanmamışlar.

"BU DEĞİL Kİ GAZETECİLİK"

Gazeteciliği bize unutturacak hale geldi bu iş. Haftada 3 gün Tayyip Erdoğan’ı eleştirirsen onun karşı fanları sana alkış gönderebilir, ters tarafını yaparsan öbürü gönderir. Bu değil ki gazetecilik."

Bu haber toplam 1390 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri