Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet'in Çekirge'si montajlı tezgahı kabul etti

01.11.2012 01:50
Hürriyet'in Çekirge'si, Rotahaber’in ortaya çıkardığı montajlı tezgahı kabul etti, ancak özür dilemedi.
Rotahaber'in dün ortaya çıkardığı ve gündemi sarsan fotomontajlı tuzak ile ilgili açıklama yapan Fatih çekirge, fotomontajı kbul etti. Olaya üzüldüğünü belirten Çekirge, yanlışı kabul etmesine rağmen özür dilemekten kaçındı
 
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in bir yurt gezisindeki helikopter camı görüntüsüne, 29 Ekim’de Ankara’daki izinsiz Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına polisin müdahale ettiği anın görüntüsünün monte edilmesiyle başlayan tartışma devam ediyor. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıltıcı görüntüden büyük rahatsızlık duyduğu ve avukatlarına 'konuyla ilgili yasal süreç başlatılması' talimatını verdiği öğrenildi.
 
Bu arada trthaber.com’a konuşan hürriyet.com.tr’nin eski yayın yönetmeni Fatih Çekirge, yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
 
Halen Hürriyet’in İcra Kurulu’nda görevli olduğunu ifade eden Çekirge, siteyle 6 ay önce ilişkisinin kesildiğini anlattı. Fatih Çekirge şöyle dedi:
 
"Onlar kolaj diyorlar. Kolaj başka bir şey, fotomontaj başka bir şey. Kolaj bir sanattır. İki çiçeği, bir ağaçla, bir insanla bir araya getirirsin, bu kolaj olur. Şimdi bu tür hatalar olabilir. Ben bunun arkasında bir hesap, bir suikast olduğunu sanmıyorum. İnternet zor bir iştir, gündelik bir iştir, hız gerektirir, hatalar olabilir. Planlı bir şey değil bir hata olarak görüyorum. Bu benim kişisel düşüncem.
 
İçişleri Bakanı’nı arayarak üzüntüsünü ilettiğini ifade eden Çekirge, "yapılan iş doğru değil" diye konuştu:
 
“Bana soruyorsanız, gazetecilik olarak soruyorsanız Fatih Çekirge’ye, adam helikopterden aşağı bakarken altına o resmi koyunca 'sanki İçişleri Bakanı aşağıda polis Cumhuriyet Mitingi yapanlara biber gazı sıkıyor, suluyor, o da seyrediyormuş gibi bir görüntü yaratıyor' ki bu doğru değil.”
 
Fatih Çekirge Sosyal Medya’dan gelen bu tür bilgi ve görüntülere karşı dikkatli olunması gerektiğinin de altını çizdi:
 
“Ben sosyal medyadaki bu tür şeylere hiç itibar etmedim, itibar da etmem. Bir fotoğrafın orjinali olmadan yayınlamayacaksınız. “
 
 
KAYNAK: TRTHABER 
Bu haber toplam 4810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri