Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet'in Uludere'ye operasyon haberi

19.01.2014 16:25
Bazı basın yayın organlarının, Uludere'de düzenlenen operasyonu köpürtme çabası dikkat çekti..

Birkaç gündür sakin olan Türkiye gündemi, sabah saatlerinde Uludere'den gelen ''Şafak Baskını'' haberi ile hareketlendi. Birçok basın yayın organı, ''Roboskililere gözdağı veriliyor'' mantığıyla, Uludere'ye bağlı Ortasu köyü yakınlarındaki askeri üs bölgesinde güvenlik yolu yapımını gerekçe göstererek çalışmaları durdurmak isteyenlerin arasında bulunduğu 7 kişinin gözaltına alınması olayını köpürtmeye çalıştı. Ancak haber kamuoyundan, özellikle Kürt çevrelerinden beklenen ''tepki''yi göremedi.

GEZİ'DE OYUN TUTMADI

Gezi parkını bahane ederek sokağa dökülen binlerce insan günlerce özellikle Taksim'i kapatmış ve her tarafı yakıp yıkmıştı. Eylemcilerin en büyük isteği ise gösterilerde Kürtler'i de yanlarında görmekti. Kürtler'e muhalefet de dahil çoğu kesimden üstü kapalı olarak ''Sokağa dökülün'' çağrısı yapıldı. Ancak çağrı karşılıksız kaldı.

MİT UYDURMASIYLA İKİNCİ DENEME 

Aynı çevreler, Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesi olayında da bir ses kaydı üzerinden, cinayette MİT'in parmağı olduğunu iddia ettiler. Olayı ile ilgili ses kaydı yayınlanmasının ardından MİT belgesi olduğu iddia edilen bir yazıda zanlı Ömer Güney'in suikastlar için kullanıldığı öne sürülüyordu. MİT, belgelerle ilgili inceleme başlattı. Kulislere yansıyan bilgiye göre Güney'in MİT tarafından kullanılmasına ilişkin belge kesinlikle kuruma ait değildi, sonradan üretilmişti. Oyun burada da tutmadı, Kürtler'den yine beklenen tepki gelmedi. 

YÜZLERCE ASKERLE ŞAFAK BASKINI

Söz konusu çevrelerin son oyunu ise Uludere baskını. 7 kişinin gözaltına alındığı ileri sürülen olayla ilgili ilk açıklamanın CHP'den gelmesi şaşırtmadı. CHP, ''Roboskililere gözdağı veriliyor'' derken, Hürriyet de olayı ''Yüzlerce askerle Uludere'ye baskın'' başlığıyla duyurdu. Ancak haberde kullanılan fotoğrafta yer alan dört askeri araca yüzlerce askerin nasıl sığdırıldığı merak konusu oldu... 

ensonhaber

Bu haber toplam 1590 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri