Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HÜRRİYET'İN YAYIN YÖNETMENİ KAPIDA KALDI

17.05.2013 14:50
Hürriyet Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Beyaz Saray'ın kapısında kaldı. İşte Berberoğu'nun ağzından o anlar...

Başbakan Erdoğan'ın ABD gezisinin yankıları sürüyor. Erdoğan'ı takip eden kimi yayın yönetmenleri görüşmenin içeriği ile ilgili bilgiler verirken kimileri de başından geçen olayları okuyucularına aktarıyor.

Onlardan birisi de Beyaz Saray'ın kapısında tam 1 saat 10 dakika bekletilen Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu. Peki neden mi bekletildi?

İşte Enis Berberoğlu'nun ağzından o dakikalar;

Üstteki pozun hikâyesi iki kelimeye sığar: 11 Eylül cilvesi...  Üstelik bu kez kastım sadece güvenlik paranoyası da değil. Başlığa dikkat ettiyseniz, bizde o tarih 9 Kasım’dır.  Oysa Amerikalılar tarih yazarken ayı, günün önüne koyar, "11 Eylül"der. Bendenizin doğum tarihi Beyaz Saray’a alaturka bildirildiği için... Pasaportum kapıdan geri çevrildi, içeri girmeme izin çıkmadı. Benzer kaderi paylaşan dört meslektaşla bir saatten fazla bekledik.

1 SAAT 10 DAKİKA

Ama belki bu sayede ABD güvenlik bürokrasisine yakından tanıklık ettik. Pasaportlar elimizde, Türk delegasyonu kartı boynumuzda... Türk Büyükelçilik görevlileri yanımızda... Bizim biz olduğumuzun tasdikini bekledik.  Anlatılana göre normalda 48-72 saat alıyormuş.  Bize kıyak çekip 1 saat 10 dakikada tamamladılar. 250 metre mesafeden kapıya e-mail attılar.  Gül Bahçesi’nin yolu açıldı.

Başkan Obama’yı Suriye konusunda dinlerken... Aklıma kapıdaki rutin güvenlik işkencesinin gelmesi bu yüzdendi. Obama ne diyordu?

Esad gitmeli. Ama, “Ne zaman ve nasıl?” diye  sorulduğunda ekliyordu:

Ben aynısını 2 yıl önce de söyledim, altı ay, üç ay önce de... Sonra da asıl meramına vurgu yapıyordu: - Önemli olan bu istikrardır.  Yani Amerikan sistemi Beyaz Saray’ın tamamına hakim. Kapıdan Oval Ofis’e kadar süreçte hiçbir ayrıntı atlanmıyor. Her aşamada fren ve denge gözetiliyor.  Amerikan gücü, istikrarla ve kar topu gibi büyüyor. Sonunda önünde kimse duramıyor.

Bu haber toplam 3364 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri