Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hüseyin Aygün Tunceli'nin adının dersim olması için kanun teklifi verdi

03.05.2013 16:42
Atatürk'ün kurduğu CHP'nin vekili Hüseyin Aygün, Atatürk döneminde Tunceli olarak değiştirilen şehrin adının tekrar Dersim yapılması için kanun teklifi verdi.
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Atatürk döneminde kanunla Tunceli olarak değiştirilen şehrinn adının tekrar "Dersim" olarak değiştirilmesi için kanun teklifi verdi.   
 
Osmanlı döneminde 1879 yılında vilayetlerin kurulmasıyla kayıtlara Dersim vilayeti olarak geçen Tunceli, Cumhuriyet döneminde 'Munzur Vilayeti Teşkilatı ve İdaresi Hakkında Kanun Layihası' görüşmelerinin başladığı 7 Kasım 1935 tarihine kadar devletin tüm resmi belgelerinde 'Dersim' olarak kalmıştı. Söz konusu görüşmeler sırasında 'Munzur' olarak değiştirilmek istenen ilin adı, verilen bir teklif üzerine 'Tunceli' olarak kalmıştı.
 
Aygün, TBMM Başkanlığı'na sunduğu Tunceli İlinin Adının Dersim Olarak Değiştirilmesine Dair Kanun Teklifi’nin gerekçesinde asimilasyon tartışmalarına dikkat çekti.
 
Teklifin gerekçesinde şöyle denildi: 
 
“Osmanlılaştırma veya Türkleştirme politikaları netice olarak adları değiştirilen yerlerin ahalisinin asimile edilmesi amacına hizmet etmiştir. 
 
Sözgelimi Osmanlı Devleti döneminde, Dersim'in Kızılkilise kazasının adı 1 Mart 1911 tarihinde Dersim Mutasarrıfı'nın teklifi ve Harput Valisi Mehmet Ali'nin Dahiliye Nezareti Celilesi'ne bildirmesiyle değiştirilmiş ve 'Padişah'ın torunu Nazım Efendi'nin adıyla anılması' düşüncesiyle Nazımiye yapılmıştır. 102 yıldan beri Dersim Kızılkilise 'Nazımiye' olmuştur. Bu Dersim'in Alevi kimliğini asimile ederek halkını 'Sünnileştirmeyi' amaçlayan bir değişikliktir.” 
 
Tunceli ilinin adının halkın da isteğine uygun olarak "Dersim" olarak düzeltilmesinin halkta bir rahatlama yaratacağına vurgu yapılan gerekçede, “Tunceli'yi Dersim olarak değiştirerek diğer idari birimlerin de otantik adlarını iade etme sürecinin başlamasını umuyoruz” denildi.
 
Bu haber toplam 1344 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri