Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hüseyin Çelik CHP'ye yüklendi!

08.09.2011 12:22
Basın toplantısı düzenleyen Hüseyin Çelik, ana muhalefet partisine sert sözlerle yüklendi...

İşte Hüseyin Çelik'in açıklamalarının satır başları:

En ilkel kabilelerde bile dış saldırılarda bir bütün olma durumu var. Ancak ana muhalefet partisi bunu bile yapmadı ve İsrail ağzıyla konuştu. CHP bu konuda çok kötü bir sınav verdi, sınıfta kaldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye'nin Baas Partisidir. Arap ülkeleri kendi ülkelerindeki Baasçı rejimlerden kurtulma çabasında biz bunu destekliyoruz.

Arap ve müslüman halklar demokratikleştikçe İsrail'in işi daha da zorlaşacaktır. Demokrasiyle başa gelenler kendi halklarının dertlerine tercüman olacaklardır. İsrail Arap Baharı'ndan da ürkmektedir. Mübarek'in yönettiği Mısır İsrail'in daha çok işine geliyor.

Biz bir yol ayrımındayız, ya yönlendirilen bir ülke olacağız ya da yöneten yönlendiren küresel iradenin bir parçasımı olacağız. Ama yanlışlara itiraz edebilen bir ülke olacağız. Biz sıfır sorunlu dış politika derken kötü birşey mi dedik? Asırlar boyunca oluşan sorunları bir anda ortadan kaldıramazsınız. Her sondajdan petrol çıkmaz. Petrol bulana kadar sondaja devam edeceğiz.

Hükümetimizi popülist bir politikayla suçluyorlar. Kıran kırana bir seçim yaşandı. Popülist bir uygulama yaptığımızı kimse söyleyemez. Arap Sokağı'na yönelik bunu yapmıyoruz. İnsanlık vicdanı için bunu yapıyoruz.

Biz İsrail'in hükümetinin politikalarına itiraz ediyoruz. İsrail'in yaptıklarını eleştiren bir yığın vicdan ehli insan var. Bütün Yahudileri'ne savaş açan faşist bir zihniyet bize yakışmaz. Yeryüzündeki yahudilerle bir problemimiz yoktur. Bizim sıkıntımız İsrail hükümetinin yaptığı zulümlerdir.

Bütün ırkçılar toptancıdır. Biz böyle bir zihniyet içinde değiliz. Sizin 9 vatandaşınız öldürüldü. Buna nasıl sessiz kalabilirsiniz?

Bir taraftan gerilim var bir taraftan da füze kalkanı projesine Türkiye destek veriyor. NATO'nun İsrail'i korumak gibi bir görevi yoktur. Bu ilk gündeme geldiğinde itirazlarını dile getirmiştir. Füze savunma sisteminin şu ve ya bu ülkeye yönelik olmadığı kabul edilmiş ve karara bağlanmıştı. NATO'ya üye ülkelerin korunmasını amaçlayan projede Türkiye'nin tezleri kabul edildi. Türkiye'de onlarca NATO noktası var. Bu bir ABD projesi değildir. Radar sistemi gelecek ama bu radarlara da saldırabilirler deniyor. Bütün hedeflere saldırabilirler
 

Bu haber toplam 1682 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri