Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hüseyin Çelik'ten İmralı süreci için uyarı

10.01.2013 11:59
AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik açıklama yaptı. Çelik Paris'teki saldırıyı değerlendirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Fransa’da Kürdistan Enformasyon Bürosu’na yapılan saldırıyı değerlendirdi.

Konuyla ilgili ellerinde henüz net bir bilgi olmadığını dile getiren Hüseyin Çelik, şunları söyledi:

Öcalan ile yapılmış bir görüşme var. Bunun detaylarını sürekli gündemde tutmak da süreci sabote etmektir. Ben BDP eşbaşkanının salı günkü konuşmasını yapılmaması gereken bir konuşma diyorum.

PARİS'TEKİ SALDIRI BİR İÇ HESAPLAŞMA

Paris'ta yapılan saldırı PKK'nın kendi içerisinde bir iç hesaplaşma. Paris'te yapılan bir operasyon değil, faili meçhul değil. PKK'nın kendi içerisinde infaz yaptığını biliyoruz. Elimizde net bilgiler yok maalesef.

“Yapılış şekline bakılırsa PKK’nın kendi içindeki içi hesaplaşması gibi görülüyor. Fransa güvenlik güçlerinin yaptığı bir baskın değil, faili meçhul kimseler tarafından yapılan baskındır. PKK’nın kendi içinde binlerce infaz yaptığı, bu tür hesaplaşmalara giriştiğini hepimiz biliyorum. Bu terör örgütlerinin tabiatında vardır.
 
Bu süreçte, bu ve benzeri olaylar artabilir. Ne zaman ‘silahlar sussun ve silahlar bırakılsın' aşaması gündeme gelirse, irade ve kararlılık ortaya çıkarsa, ardından bu ve buna benzer olaylar meydana geliyor. Hakkari’deki saldırı eğer erken haber alınmamış olsa ve güvenlik güçlerimiz daha atak davranmasaydı 1993’teki 33 şehit meselesine benzer bir durumla karşılaşabilirdik.
 
PKK bir tane midir, bundan emin değilim. ‘PKK var, PKK’dan içeri’ bunu ifade eden bir sözdür. PKK içinde taşeronluk yapan farklı farklı yapılanmaların olduğunu PKK’ya yakın çevreler de kabul ediyor. Hangi amaca yöneliktir, kim tarafından yapılmıştır bundan emin değilim. Bu süreçte bu ve buna benzer şeyler olabilir. Hepimizin buna hassasiyetle yaklaşması ve teyakkuz durumunda olması gerekir.

SÜREÇTE HERKES DİKKATLİ OLMALI

Bu süreçta süreci sabote etmeye yönelik adımlar olabilir hepimizin dikkatli olması gerek.  Kamuoyunun yüzde 95'i bu yangın sönsün diyor. Kamuoyundan destek var. Şehit aileleri bile "Benim evladım şehit oldu başkasının evlatları şehit olmasın" diyor.

BDP İMRALI'YI ADRES GÖSTERDİ ŞİMDİ MEMNUN DEĞİL

Kamuoyu ile ilgili bir problemimiz yok. BDP'liler biz demokratik açılımı başlattığımızda bize hep İmralı'yı adres gösterdiler. Bizimle görüşebilirsiniz ancak esas adres İmralı'dır dediler. Bugün biz demokratik yollarla insanların kendisini ifade etme yolları açıktır diyoruz. İnsanların artık kan dökerek kendilerini ifade etmeleri gerekmiyor. Eğer gerekçe buysa.

Şimdi Öcalan ile görüimeler başladı şimdi yetmez diyorlar. Biz Öcalan ile ya da BDP ile oturup da siz Kürtler adına ne istiyorsunuz diye sormayız. Kürtlerin sözcüsü BDP ve PKK değil. Kürtlerin önemli bir kısmı AK Parti'ye oy veriyor. İmralı ve BDP bir masaya oturacak biz de pazarlığa oturacak değiliz.

KÜRT VATANDAŞLARIMIZ İÇİN ADIM ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Öcalan, PKK istemese bile biz adımlarımızı atacağız. Biz TRT Şeş'i açtık memnun olmadılar. Onlar istemese de biz bu adımları yapmaya devam edeceğiz. Bir ret ve asimilasyon politikalarını bir kenara atmış bir iktidarız. Şunu çok net belirtiyorum gayrimüslimlerle ilgili biz adımlarımızı da atıyoruz. Silahlarını konuşturdukları için bunu yapmadık. Aleviler adına adım attık. Aleviler adına eline silah alanlar oldukları için bunu yapmıyoruz. Türkiyenin üniter yapısı sorgulanmaz. 

Bu haber toplam 2546 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri