Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Hz. Ali Hem Düşünür Hem de Yazar"

02.06.2012 03:53
Kemal Kılıçdaroğlu, Hz. Ali için "İslam düşünürü" dediği hatırlatılınca halifeyi bu sefer de yazar yaptı!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'te yayınlanan 'Medya Mahallesi' programında Ayşegül Arslan'ın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, geçen salı günü TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada Hz. Ali için "İslam düşünürü" dediği hatırlatılınca da şunları söyledi:


"KİTAPLARI VARDIR"
"Evet, Hz. Ali önemli bir İslam düşünürüdür. Kitapları vardır. Siz onu nasıl olur görmezsiniz? 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum' diye düşünen bir insanı nasıl düşünür olarak görmezsiniz de sadece elindeki kılıç ile onu anarsınız. Onun yüreğinde önce insan sevgisi vardır. Önce insanı sever o. Kılıç en son akla gelen şeydir. Dolaysıyla benim bunu dillendirmem bazı çevreler 'bilgi yetersizliği' olarak yorumlayabilirler. Ama ben onu önemli bir İslam düşünürü olarak görürüm. Benim din argümanını kullandığım bir alan vardır, o da şudur; İnsanın yoksulluğunun teşhir edilmemesi gerektiğine inanan bir insanım. Bu hem insan onuru ile bağdaşmaz."

HZ ALİ'NİN KİTABI VAR MI?
Bu konu ile ilgili Süleyman Ateş'in yazmış olduğu bir yazı var. Genel İslam alimleri de bu doğrultuda fikir beyan ediyorlar.

Dördüncü Halife Hz. Ali kitap yazdı mı? Yazdıysa orijinal adı nedir? Bu kitabın günümüze kadar aynen muhafaza edilmiş olduğundan emin olabilir miyiz? Bunun Türkçe çevirisi var mı?

Hz. Ali'ye nispet edilen konuşmalar, hicri dördüncü asırda yaşamış olan, Ali
soyundan gelen Şeyh Radi'nin Nehcul-Belaga adlı eserinde toplanmıştır. Bu söz ve konuşmaların bir kısmı Hz. Ali'ye ait olsa bile çoğu yakıştırmadır. Hz. Ali'nin bizzat oturup kitap yazdığı hakkında kesin bir kanıt yoktur.

Zaten bilimsel de değildir. O zaman henüz insanlar kitap yazacak birikime sahip değillerdi. Dört halifenin hiçbirinin kendi kalemlerinden çıkan kitapları yoktur.

Ayrıca Hz. Ali hayatı boyunca Kur'an'dan başka yazılı bir kitap görmek istememiş ve hatta bunu yasaklamışlar, bu yüzden hadislerin yazılmasına da razı olmamışlar

 
 
 
 
Bu haber toplam 8234 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri