Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hz. Ebubekir’den altın nasihat

15.08.2011 12:01
Hz. Ebu Bekir, Müslüman olduktan sonra Efendimiz’in (s.a.s) yanından hiçbir zaman ayrılmamıştır.

Allah’tan korkun, O’nun emir ve yasaklarına iyice kulak verin. Sizden önce gelip geçenlerden de ibret alın. Unutmayın ki, Rabbinizin huzuruna mutlaka çıkarılacak ve küçük büyük bütün davranışlarınızın karşılığını bulacaksınız.

Hz. Ebu Bekir’in ölüm döşeğinde iken son sözleri ne oldu?

Hz. Ebu Bekir, Müslüman olduktan sonra Efendimiz’in (s.a.s) yanından hiçbir zaman ayrılmamış, O’nun getirdiği hakikatleri şüphe ve tereddüt etmeden tasdik etmiş ve bu sayede “Sıddîk” ünvanını almıştır. Mekke’den Medine’ye hicret esnasında da Allah Rasulü’yle beraber olma şerefine nail olan Hz. Ebu Bekir, peygamberlerden sonra insanların en faziletlisi ve dünyada iken cennetle müjdelenen insanların ilki olmuştur. Ayrıca ilk İslam halifesi olma özelliğini taşıyan Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer’in ifadesiyle arkasında kalanlara yaşanmaz bir hayat bırakarak ahirete göç eylemiştir.

Onun son anlarını kendisine ziyarete gelen sahabeden Hz. Selmân-ı Farisî şöyle anlatır:

“Bize öğüt ver” deyince Hz. Ebû Bekir şöyle dedi: “Allah Teâlâ size yakında pek ziyade rızık kapıları açacak. Birkaç günlük ömre aldanıp da yarın Cenab-ı Hakk’ın huzurunda mahcup olmayın. Size dünyayı fethettirecek, kapılarını açacaktır. Siz, ihtiyacınızdan fazlasını almayınız.”

BÜYÜKLENMEKTEN SAKININ!

Hazret-i Ebu Bekir şu nasihatlerde de bulundu:

“Size her işte, her durumda Allah Teâlâ’dan korkmanızı nasihat ederim. Hoşunuza giden işler kadar, size zor gelen durumlarda da hakikate sarılın. Şunu bilin ki, doğru söz dışında hiçbir kelam hayır ve yarar getirmez. Yalan söyleyen, yaratılış hikmetini saptırmış; bunu yapan ise helâk olmuş demektir. Büyüklenmekten sakının. Topraktan yaratılıp, yine toprağa dönecek olan bir varlığın kibirlenmesi de ne demek oluyor? Bugün var, yarın yok olacak bir varlığın kendini beğenmesi ne kadar anlamsız!..

Çalışın ve nefislerinizi, içinde yer alacakları ölüm ötesi için hazırlayın. Önünüzde çözümü zorlaşan şeyleri Allah’ın ilmine havale edin. Öbür âleme göçmeden önce bir şey hazırlayın ki, oraya vardığınızda karşınıza çıksın. Çünkü Allah Teâlâ, “Gün gelecek, her kişi gerek hayır olarak, gerek kötülük olarak ne işlemişse, hepsini önünde bulacak. Yaptığı kötülükten bucak bucak kaçmak isteyecek. Allah sizi, Zatına karşı gelmekten sakındırır. Doğrusu Allah kullarına karşı pek şefkatlidir.” (Al-i İmran, 3/30) buyurur.

ÖMRÜNÜZÜ FAYDASIZ ŞEYLERLE GEÇİRMEYİN!

O halde, Allah’tan korkun, O’nun emir ve yasaklarına iyice kulak verin. Sizden önce gelip geçenlerden de ibret alın. Unutmayın ki, Rabbinizin huzuruna mutlaka çıkarılacak ve küçük büyük bütün davranışlarınızın karşılığını bulacaksınız. Bununla beraber Allah dilediğini bağışlayabilir. O bağışlayıcı ve affedicidir. Kendinizi iyi tanıyın, sadece kendi noksanlarınızla, kusurlarınızla meşgul olun.

Ömrünü faydasız, boş şeylerle geçiren, tarlaya tohum ekme vaktini kaçırmış olur. Vaktinde tohum ekmeyen ise, hasat zamanı pişman olur. Allah’tan af ve afiyet isteyiniz. Çünkü mümine İslam’dan sonra af ve afiyetten daha hayırlı bir şey verilmemiştir.”

Hz. Ebu Bekir, son anlarında etrafındaki insanlar şahsında bize de yol rehberi olacak bu nasihatleri yaptıktan sonra Hakiki Dost’a kavuşuyordu.

BİR DUA

Bizi razı olduğun kullarından eyle

Ey Rabbimiz! Maddi-manevi bütün ihtiyaçlarımızı gider. Günahlarımızı temizle, bizi katındaki en yüce derecelere çıkar. O engin rahmetinin hürmetine hayatta iken de öldükten sonra da düşünülebilecek bütün hayırların en yücesine ulaştır. Kalbi, gönlü kırıkların, ihtiyaç sahiplerinin imdadına koşmayı bizlere nasip eyle.

ALTIN ÖĞÜTLER

Önce kendini düzelt

Allah dostlarından Abdülkadir Geylani Hazretleri bizlere şu nasihatte bulunuyor:

Haram yemek kalbi öldürür. Helâl yemek ise ihya eder. Lokma vardır seni dünya ile lokma vardır seni âhiretle meşgul eder. Yine lokma vardır, seni dünyâ ve âhiretin Yaratanı'na rağbet ettirir.

Nefsinle mücadele hususunda sana yardım edenle arkadaş ol. Onun sohbetlerinde bulun. Nefsinin azmasına yardım edenle arkadaş olma. Önce kendi nefsinle meşgul ol, kendi nefsine faydalı ol ve kendi nefsini düzelt. Sonra başkalarıyla meşgul ol. Başkalarını aydınlattığı hâlde kendini eritip bitiren mum gibi olma.

HADİS BAHÇESİ

Kötülükle mücadele et!

Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyorlar: “Allah yolunda akşamın karanlığında ya da sabahın serinliğinde hayırlı bir işi yapmak ve kötülüklerle mücadele etmek için yola çıkmak, dünya ve içindeki her şeyden daha hayırlıdır.” (Riyazü’s-Salihin, Erkam Yayınları)

Hadisin verdiği mesajlar

1.Allah yolunda özellikle de bire binlerin verildiği şu mübarek günlerde hayırlı bir işi yapmak için hâlâ bekliyor musunuz?

2.Kötülükler virüs gibidir, kimse mücadele etmezse herkesi hasta eder.

3.Sabah ve akşamdan kasıt bütün zamanlardır. Er kişi zamanın her diliminde Allah için yollarda olandır.

BİR NÜKTE

Her insan günah işler ama…

Zaman zaman tökezlemek, ara sıra sürçmek, yer yer devrilmek ve bazen şeytana aldanıp bir günah çukuruna düşmek her insan için söz konusudur. Ne var ki, iyiliğe kilitlenmiş bir yiğit, daha günaha kapaklandığı ilk anda seccadesine koşar, cürmüne hiç hayat hakkı tanımaz, onu hemen tövbe ile boğar ve en kısa sürede namaz, oruç, hac, sadaka gibi salih ameller vesilesiyle günah kirlerinden arınır.

HAZIRLAYAN: Ali DEMİREL-BUGÜN 

Bu haber toplam 6018 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri