Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hz. Süleyman menkibesiyle Gülen'e mesaj

30.03.2014 12:15
Cemaat hükümeti aldattı mı? Hançerlendiğini savunan iktidar partisinin durumunu anlatan bir menkibe, köşe yazarının ana konusuydu.

Hz. Süleyman'a ait menkibeye köşesinde yer veren Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, "yüzyıllar önce bir kuşun kanadını kıran sahte dervişlerle, bir taşla birkaç kuş vurmaya kalkan "postmodern derviş"ler arasında ne fark var?" diye yazdı. 

17 Aralık sürecinde iktidar, "Ne kadar safmışız, aldatıldık" sözünü dilinden düşürmedi. Cemaat 28 Şubat'tan beter uygulamalara maruz kaldığını iddia ederken, hükümet de aldatıldığını düşünüyor. 

Hükümete yakın yazarlardan Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, aldatılmanın insanlık tarihi kadar eski olduğunu yazdı ve bir okuyucunun gönderdiği Hz. Süleyman'a ait menkibeyi köşesinde paylaştı. 

ÜZERİNDEKİ DERVİŞ ELBİSESİNİ ÇIKARTIN

"Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman'a gelerek kanadını bir dervişin kırdığını söyler. Hz. Süleyman dervişi hemen huzuruna çağırtır.
Ve ona sorar;
"Bu kuş senden şikâyetçi, neden kanadını kırdın?"
Derviş kendini şöyle savunur:
"Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı kırıldı"
Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa döner ve şöyle der:
"Bak, bu adam da haklı. Sen niye kaçmadın? O sana sinsice yaklaşmamış. Sen hakkını savunabilirdin. Şimdi kolum kanadım kırıldı diye şikâyet ediyorsun"
Kuş'un kendini savunması Hz. Süleyman'ı da şaşırtır:
"Efendim ben onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Avcı olsaydı hemen kaçardım. Derviş olmuş birinden bana zarar gelmez, bunlar Allah'tan korkarlar diye düşündüm ve kaçmadım."
Hz. Süleyman bu savunmayı doğru bulur ve kısasın yerine getirilmesini ister.
"Kuş haklı, hemen dervişin kolunu kırın" diye emreder.
Ancak bu emre Kuş itiraz eder:
"Efendim, sakın böyle bir şey yaptırmayın" diyerek öne atılır.
"Neden" diye sorar Hz. Süleyman.
Kuş nedenini şöyle açıklar
"Efendim, dervişin kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapar. Siz en iyisi bunun üzerindeki derviş elbisesini çıkartın. Çıkartın ki, benim gibi kuşlar bundan sonra aldanmasın."
Yüzyıllar önce bir kuşun kanadını kıran sahte dervişlerle, bir taşla birkaç kuş vurmaya kalkan "postmodern derviş"ler arasında ne fark var? Üzerlerindeki elbise çıkartılınca onların da gerçek yüzleri olduğu gibi ortaya çıkıyor.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 2036 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri