Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hz.Muhammed’e hakaret izni çıkarttılar

18.08.2012 20:57
Berlin'deki gösteride Hz.Muhammed karikatürlerinin kullanılmasına yargıdan izin çıktı.

Almanya'nın başkenti Berlin'de İslam düşmanı ırkçı grup 'Pro Deutschland'ın, Danimarka'da 2005'te çizilen ve Müslümanlardan büyük tepki çeken Hz. Muhammed karikatürleriyle Ramazan Bayramı'nda cami önlerinde yapmayı planladığı gösterilere mahkemeden 'olur' geldi.

BAŞVURUYU GERİ ÇEVİRDİ

Pro Deutschland'ın, Berlin'deki üç cami önünde gösteri yapmasına ilişkin karar Berlin İdare Mahkemesi'nden geldi. Mahkeme, üç cami derneğinin birlikte verdikleri acil dilekçe ile Pro Deutschland'ın gösterisini yasaklama başvurusunu geri çevirdi.

Alman mahkemesi, Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin açık şekilde gösterilmesinin, polisin müdahale etmek zorunda kalacağı şekilde toplum güvenliğini tehdit etmediğini öne sürdü.

GÖSTERİ YAPILMASININ ÖNÜ AÇILDI

Mahkeme karikatürlerin 'sanat özgürlüğü' kapsamına girdiğini belirterek başvuruyu reddetti. Kararda, karikatürleri göstermenin cezai işlemi gerektirmediği de savunuldu. Böylece Danimarka'da 2005'te çizilen ve Müslümanlardan büyük tepki çeken Hz. Muhammed karikatürleriyle gösteri yapılmasının önü açıldı. Bugün için planlanan etkinlik öncesi Berlin'deki güvenlik güçleri de olası çatışmaların önüne geçebilmek amacıyla hazırlık yapmaya başladı.

GÜVENİ ZEDELEDİ

Sol Parti Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Hakan Taş ise kararın son derece üzücü olduğunu belirtip "Özellikle Ramazan bayramına denk getirilen bu eylemler kentteki barış ortamını bozmaya yönelik" ifadesini kullandı.

Pro Deutschland"ın Müslümanların Almanya'da bulunma hakkını dahi sorguladığını dikkat çeken Taş, mahkemenin eylemleri, 'halkı birbirine karşı kışkırtma ve dinsel inançlara hakaret' olarak kabul etmemesinin üzücü olduğunu ifade etti. Taş, "Zaten NSU cinayetleri ile göçmenlerin çoğunluk toplumuna güveni zedelenmişti, bu gelişmeler bu yarayı deşiyor" diye konuştu

Taş, Alman hükümetinin 'halkı birbirine karşı kışkırtma' suçuna dair ceza yasası maddesini yeniden düzenlemesi gerektiğini vurgulayıp Sol Parti'nin herkesi Pro Deutschland'a karşı gösteri düzenlemeye ve 17-19 Ağustos'ta Kreuzberg'deki ırkçılık karşıtı şenliğe katılmaya çağırdığını söyledi.


Ajanslar

Bu haber toplam 3970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri