Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IA Başkanı görevinden istifa etti

10.11.2012 01:34
ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) Direktörü David Petraeus, görevinden istifa etti.
Evlilik dışı ilişkide bulunduğunu kabul eden Petraeus, Başkan Barack Obama'ya gönderdiği dilekçesinde, istifasını kabul etmesini istedi.
 
Petraeus, CIA'ye gönderdiği mektupta ise 37 yıldır evli olduğunu, evlilik dışı ilişkiye girerek, ''Büyük bir sağduyusuzluk örneği'' sergilediğini belirtti.
 
Davranışını bir eş ve CIA gibi bir örgütün lideri için, ''Kabul edilemez'' olarak niteleyen Petraeus, Başkan Obama'nın büyük bir incelikle istifasını kabul ettiği yazdı.
 
 
ABD Başkanı Barack Obama, görevinden istifa eden ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) Direktörü David Petraeus'un, kariyeri boyunca hizmetleriyle ülkeyi daha güvenli ve daha güçlü bir hale getirdiğini belirtti.
 
Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Petraeus'un uzun süredir ABD için olağanüstü hizmetlerde bulunduğunu ifade etti.
 
Irak ve Afganistan'da üstün liderlik sergileyen Petraeus'u, döneminin olağanüstü generallerinden biri olarak niteleyen Obama, Petraeus'un CIA Başkanı olarak da entelektüellik, vatanseverlik ve kendini adamışlıkla hizmette bulunduğunu söyledi.
 
Obama, ''Petraeus, kariyeri boyunca hizmetleriyle ülkemizi daha güvenli ve daha güçlü bir hale getirdi'' ifadesini kullandı.
 
Petraeus'un istifasını kabul ettiğini ve CIA çalışanlarının ülkenin güvenliği açısından büyük önem taşıyan görevlerini yerine getirmeye devam edeceğine güveninin tam olduğunu belirten Obama, Michael Morell'in CIA direktörlüğüne vekalet edeceğini dile getirdi.
 
Obama, tüm düşünce ve dualarının Petraeus ve eşi Holly Petraeus ile olduğunu ve bu zor günlerinde kendilerine en iyi dileklerini ilettiğini kaydetti.
 
Petraeus, evlilik dışı ilişkide bulunduğu gerekçesiyle görevinden istifa etmişti.
 
Petraeus, Afganistan'daki NATO güçlerinin komutanı olarak görev yaptıktan sonra Eylül 2011'de CIA'in başkanlığa atanmıştı.
 
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Başkan Obama'nın, Petreaus'un istifa ederek son derece onurlu davrandığını düşündüğünü söyledi.
 
Ulusal İstihbarat Başkanı James Clapper ise Petraeus'un istifasını büyük kayıp olarak değerlendirdi. 
Bu haber toplam 2250 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri