Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İade-i itibar talebi

18.04.2013 01:21
MGV eski Genel Başkan Yardımcısı Doktor Kasım Sezen, 28 Şubat haksızlıkların derhal sona erdirilmesini istedi. Sezen, 28 Şubat döneminde haksızlıkların derhal sona erdirilmesini istedi.

Sezen, 28 Şubat döneminde hakları gasp edilen vakıfların iade-i itibarını, 28 Şubat döneminde hukuksuz bir şekilde yargılanarak mahkûm edilen ve yıllardır cezaevlerinde tutulanların da özgürlüklerini talep etti.

“28 Şubat döneminde mallarına el konularak kapatılan ve iade-i itibarları halen verilmeyen vakıfların haklarının derhal verilmesini talep ediyoruz” diyen Sezen, “28 Şubat süreci savcılar tarafından soruşturulurken, mimarları Sincan cezaevinde iken mağdurların haklarının iade edilememesi kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Kararlı bir adım bekliyoruz

Sezen sözlerini şu şekilde sürdürdü: “TBMM’nin bu konu hakkında halen yasal düzenleme yapmaması ve haksız, gerçek dışı fişlemeler sonucunda kapatılan vakıfların prangalarının halen sökülmemiş olması 2013 Türkiye’sine yakışmamaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğünün hakların iadesi konusunda verdiği müjdeye rağmen, halen kararlı bir adım atılmaması da oldukça düşündürücüdür. Türkiye genelinde, 875 şubesi, 150 yurdu, 2 çocuk yuvası ve 350 bin üyesi bulunan MGV’nin ve aynı şekilde sağduyulu diğer vakıfların haklarının iadesi sağlanmadan normalleşmeden söz edemeyiz.”

Brifingli yargı kararları yok hükmünde sayılsın

Brifingli yargı kararları ile haksızlığa uğrayanların mağduriyetini de gündeme getiren Sezen, “Öte yandan, 28 Şubat döneminde hukuksuz bir şekilde yargılanarak mahkûm edilen ve yıllardır cezaevlerinde tutulanların da özgürlüklerini bekliyoruz. İtiraz edenlere adres olarak TBMM’yi gösteriyoruz. TBMM Darbe Komisyonu tutanakları, bu insanların hukuksuz biçimde yargılanarak hüküm giydiklerini belgeledi. Brifingli yargı kararları ile haksızlığa uğrayanların mağduriyeti derhal giderilmeli, o kararlar yok hükmünde sayılmalıdır” diye konuştu.  

Kaynak:
Bu haber toplam 1888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri