Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İbrahim Şahin'den flaş eurovision açıklaması

15.09.2013 01:43
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, 'Eurovision şarkı yarışmasına gelecek yıl da katılmıyoruz.' dedi.
Denizli'de katıldığı bir toplantıda açıklamalarda bulunan İbrahim Şahin, 'Oylama düzeninde yeni bir düzenleme olmazsa bir daha katılmayacağımızı belirtmiştik. Somut bir çalışma yapılmadığını öğrendik.  Bu sebeple önümüzdeki yıl da eurovision'a katılmama gibi bir düşüncemiz var.' şeklinde konuştu
 
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, puanlama sisteminde yeni bir düzenleme yapılmaması durumunda, gelecek yıl Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmayacaklarını bildirdi.
 
İbrahim Şahin, TRT, Denizli Valiliği ve Denizli Belediyesi işbirliğiyle dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivali'nin(Türkçevizyon) tanıtımı için Çamlık Ofis'te düzenlenen basın toplantısında, Türkçevizyon'un çok önemsedikleri bir organizasyon olduğunu belirtti.
 
Bu yıl 21 sanatçının eserlerini Türkçe icra edeceğini kaydeden Şahin, büyük bir kısmı ülkelerinde popüler olan sanatçıların, böylece repertuvarlarına bir Türkçe eser eklemiş olacağına dikkati çekti.
               
İbrahim Şahin, organizasyonun yayınlanmasıyla Denizli'deki tarihi dokuyu tüm dünyaya tanıtacaklarını dile getirdi.
               
Şahin, toplantıda yöneltilen "Türkçevizyon, Eurovision'a rakip mi olacak" sorusuna şu yanıtı verdi:
              
 "Geçen yıl Eurovision'a katılmadık. Oylamada SMS'ler ve jürinin verdiği oyların oranları farklıydı, SMS'lerle oylarımız artmaya başlayınca ilk onda, üçte, dörtte yer almaya başladık. Bu, Eurovision komitesini rahatsız etti ve oranları yüzde 50'ye getirdiler. Böyle olunca da bunun bir haksızlık olduğunu dile getirdik. Ayrıca bugün bazı gazetelerde, Eurovision'la ilgili soruşturma başlatıldığıyla ilgili haberler var. Bunları ortaya koyduğumuzda, geçen yıl bu tarz organizasyona katılmayışımızın ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Muhtemelen gelecek yıl da Eurovision'a katılmama gibi bir düşüncemiz var. Eğer süre bitene kadar puanlama sisteminde yeni bir düzenleme yapmazlarsa,gelecek sene Eurovision'a katılmayacağız. Çünkü bugüne kadar sadece özür dilediler, tekrar süreyi uzatacaklarını söylediler ama esas işin özüyle ilgili herhangi bir çalışma yapmadılar."
 
Eurovision'da, Birleşmiş Milletler'de olduğu gibi 5 kurucu ülke bulunduğunu ve bunların doğrudan finale katıldıklarını belirten Şahin, "Siz bir sürü mücadele veriyorsunuz, belki yarı finali geçemiyorsunuz. O doğrudan finale katılıyor, bazen şarkıları sonuncu oluyor. Bu konularda itirazımız var" diye konuştu.
Bu haber toplam 1812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri