Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İç sayfalarda küçük bir haber

30 Ocak 2009 / 10:19
Başbakan Erdoğan’ın dün Davos’taki Gazze oturumunda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e çıkıştıktan sonra salonu terk etmesi, birçok dünya gazetesine manşet oldu.

Erdoğan’ın Davos’ta Gazze konulu paneli terk etmesi, İngiltere’deki gazetelerin ilk baskılarında, iç sayfalarda küçük bir haber olarak yer buluyor.

Daily Telegraph’ın başlığı “Türk lider, İsrail Cumhurbaşkanı ile yaptığı tartışmadan hışımla çıktı.” Gazete özetle şöyle aktarıyor olayı: “İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, ülkesinin son bir ayda Gazze’ye yaptığı saldırıyı hararetle savunmuş ve sesini yükseltip parmağını sallayarak, Erdoğan’a her gece İstanbul’a füze atılsa ne yapacağını sormuştu. Yanıt vermeye çalışan Erdoğan’ın sözü kesildi. O da ‘Konuşmama izin vermediğiniz için bir daha Davos’a geleceğimi sanmıyorum’ diyerek kalktı ve konferans salonundan çıkıp gitti.”

Independent ise aynı haberi “Türk başbakanı Peres’le kavga etti” başlığı ile vermiş. Gazete, Erdoğan’ın kalkıp giderkenki fotoğrafını da eklediği bu kısa haberde, iki liderin de seslerini yükselttiğini, bunun Davos’un seçkin ortamında hayli alışılmadık bir durum olduğunu belirtmiş.

‘DAVOS ÇALKALANDI’

Habere en geniş yer ayıran gazete ise, iş dünyasının gazetesi Financial Times. Bu haberin başlığı “Erdoğan, Orta Doğu barışı hakkındaki tartışmadan hışımla çıktı.” Yazıdan özetle aktaralım: “Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu, dün gece diplomatik bir kavgayla çalkalandı. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile duygusal bir tartışma yapan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, sahneyi hışımla terk etti. Olay, organizatörü Klaus Schwab’ın halklar arasındaki ‘doğal anlayışa’ adandığını söylediği Davos’taki en büyük aksaklıklardan biri oldu...

Tartışmanın katılımcılarından Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise, Financial Times’a moderatörün ‘açıkça haksızlık yaptığını’ söyledi. Financial Times bu haberin devamında, İsrail’in uzun süredir Türkiye’yi Müslüman dünyasındaki en büyük müttefiki olarak gördüğünü, ancak Gazze’ye düzenlenen saldırıdan beri ilişkilerin kötüye gittiğini belirtmiş.

‘HUYSUZLUK NÖBETLERİ GEÇİREN TÜRK’

Times gazetesi ise olaya, Davos’la ilgili kısa haberleri arasında yer veriyor. Gazeteye göre, bu yıl sönük geçen toplantılarda ilk “teatral heyecan” bu olayla yaşandı. Times, Peres’in uzun ve öfkeli konuşmasına yanıt vermek isteyen Erdoğan’ın sözünün kesildiğini belirterek, başbakanın hakkını teslim ediyor. Ancak Erdoğan’ı “huysuzluk nöbetleri geçiren Türk” diye tanımlamaktan da geri kalmıyor...

JERUSALEM POST: İSRAİL-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KÖTÜ BİR DÖNEMEÇTE

İsrail’in İngilizce yayımlanan Jerusalem Post gazetesi de habere geniş yer verdi: Gazete, İsrail-Türk ilişkilerinin Davos’ta daha kötüye doğru keskin bir dönüş yaptığını yazdı ve şu ifadeleri kullandı: “Türk Başbakanı Dünya Ekonomik Forumu’nda Şimon Peres ile Gazze hakkında bir tartışma yaşadıktan sonra, paneli kıpkırmızı bir yüzle terk etti. Peres’in Gazze’deki operasyonu savunan ateşli monoloğunun ardundan, Erdoğan, panel moderatörü tarafından sözünün kesilmesine sinirlendi. Peres’in savunması sadece Erdoğan değil, diğer iki panelist Arap Birliği Başkanı Amr Musa ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından da eleştirildi. Erdoğan ise Peres’e, “İnsanları öldürüyorsunuz” dedi.”

Peres’in parmağını Erdoğan’a doğru sallayarak, “Her gün sizin başınıza roketler yağsa, ne yapardınız” dediğini yazan gazete, “Peres’in yorumları candan alkışlarla karşılanması, Türk Başbakanı irrite etti” dedi.

Jerusalem Post, Erdoğan ve Peres’in karşılıklı olarak seslerini yükselttiğini ve bunun dünya liderlerinin elit buluşması olan ve fikir birliğine varma ve siyasi diyaloğun hakim kılındığı Davos’ta pek görülen bir durum olmadığını yazdı.

ERDOĞAN KENDİ ÇIKARLARINA ZARAR VERİYOR

Gazete, Emine Erdoğan’ın panel çıkışında da üzgün göründüğünü ve “Peres’in söyledikleri kabul edilemez” dediğini yazdı.

Jerusalem Post, “Hoşnutsuzluk yaratan olay, İsrail ve Türk diplomatlarının, Gazze operasyonu sonrasında Erdoğan’ın sert eleştirileri ile gerilen, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşebileceğini düşündüğü bir anda geldi.” diye yazdı.

Gazete Kudüslü kaynakların şu yorumuna da yer verdi: “Erdoğan’ın Davos’taki hareketleri, İsrail-Türkiye ilişkilerine daha fazla zarar vermek istemediğini gösteriyor. Ancak Erdoğan’ın sahnedeki hareketi, Türkiye’nin Avrupa’ya karçı çizmek istediği rasyonel ve yapıcı aktör imajına hiç uymadı. İsrail’İn Türkiye ile olan stratejik ilişkileri bizim için önemli, ama Türkiye için de önemsiz değil. Edoğan kendi çıkarlarına zarar veriyor.”

BBC: ERDOĞAN KAHRAMAN GİBİ KARŞILANDI

İngiliz devlet televizyonu BBC, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres'in Davos'taki tartışmasını görüntülü olarak ekranlarına taşırken, Erdoğan'ın Türkiye'ye dönüşte İstanbul'da binlerce kişi tarafından kahramanca karşılandığını duyurdu.

BBC, bunun dışında binlerce kişinin yine başkent Ankara'da toplandığını ve bu vatandaşların Erdoğan'ın Ankara'ya inmesini beklediklerine dikkat çekti. BBC kanalı, Erdoğan'ın Peres'in sert bir şekilde Gazze saldırısını savunmasının ardından cevap vermek istediğini ancak sözünün programı sunan şahıs tarafından kesildiğini ve konuşmasına izin verilmediğini için sinirlendiğini vurguladı.

Erdoğan'ın İstanbul'a inişte vatandaşlara seslendiğini okuyucularına duyuran BBC, Başbakan'ın "Ben sadece ülkemin onurunu korumaya çalıştığımı biliyorum. Ben bir kabilenin başı değil, Türkiye başbakanıyım. Yapmam gerekeni yaptım" sözlerini nakletti.

BBC İstanbul muhabiri Sarah Rainsford ise, Başbakan'ın Atatürk Havaalanı'na inmesinden kısa bir süre önce binlerce kişinin alana yakın yerde toplandıklarını ve ellerinde Türkiye ile Filistin bayrakları taşıdıklarını bildirdi.

THE ECONOMİST: ÖZEL İLİŞKİLER RİSKE GİRDİ

Bu haftaki sayısında Türkiye'ye geniş yer ayıran İngiliz The Economist dergisi, son kanlı Gazze saldırılarının ardından Türkiye ile İsrail arasındaki özel ilişkilerin riske girdiğini bildirdi.

Gazze saldırılarının Türk halkının sesini yükseltmesine neden olduğunu yazan The Economist, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail ile ilişkilerin kesilmesi yönünde yapılan baskılara ise direndiğinin altını çizdi. İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geçmiş yıllarda da benzer şekilde gerildiğini yazan dergide şu ifadelere yer verildi: "2004 yılında da İsrail'in Hamas'ın kurucularından Ahmet Yasin'in cami çıkışında öldürmesinden sonra Erdoğan İsrail'e terörist ülke demişti. Ardından Türkiye'nın Hamas lideri Halid Meşal'i davet etmesiyle yine büyük tepki almıştı"

İlişkilerin ABD'nin arabuluculuğu ile rayına girdiğini hatırlatan The Economist, "Ama bu sefer Erdoğan çok daha fazla sinirli. İsrail'in savaş suçu işlediğini ve Birleşmiş Milletler'in görevini yerine getirmediğini söylüyor" yorumunda bulundu.

Ankara'nın, "Yahudi karşıtı" olduğu iddialarını yalanladığını ve Yahudilere karşı Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana hoşgörülü oldukları söylemlerini hatırlatan dergi, Türkiye'nin İsrail'i ilk tanıyan Müslüman ülke olduğunu, yakın zaman önce Türkiye'ye tatile giden İsraillilerin sayısında büyük artış olduğunu ve askeri ilişkilerin de hala iyi bir şekilde devam ettiğini yazdı.

"Ancak Yahudi karşıtlığı genelde Hıristiyan ya da Batı karşıtlığı olarak algılanıyor" yorumunda bulunan The Economist, "Türkiye'de, Yahudi ve Ermeni kelimelerinin küçük düşürücü sözler olarak kullanıldığını" savundu. Pew Global anket şirketinin 2008'deki bir araştırmasına yer veren dergi, Türkiye'de Yahudi karşıtlığının yüzde 76'ya çıktığını aktardı.

The Economist ayrıca, AvrupaAmerikalı ve Türk diplomatların Erdoğan'ın İsrail'e yönelik ses tonunda biraz yumuşaması konusunda girişimlerde bulunabileceğine işaret etti.

'ERDOĞAN'IN DAVOS ÇIKIŞI' MISIR BASININDA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta katıldığı paneli terk etmesi, Mısır basınında son dakika gelişmesi olarak yer aldı.

Mısır'ın 4 dilde yayın yapan resmi kanalı Nil TV, tüm bültenlerinde Erdoğan'ın çıkışına yer verdi ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın Erdoğan toplantıdan ayrılırken kendisiyle tokalaşmasına ayrıca vurgu yaptı. Mısır'ın resmi haber ajansı Mena ise, görüşmeyi yorumsuz olarak "Erdoğan, Peres ile panelde konuştu" başlığı ile abonelerine duyurdu.

Mısır'ın yarı resmi gazeteleri El Ahram ve El Cumhuriye ise, internet sitelerinde henüz haberi yayınlamazken, muhalif gazete El Wafd, internet sitesinde gelişmeyi son dakika olarak "Erdoğan, Peres ile Gazze konusunda atıştı" diye verdi.


Kaynak:
Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri