Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İDAM KONUSU NEDEN GÜNDEME GELDİ?

13.11.2012 11:16
Başbakan Erdoğan son günlerde idam konusunu tartışmaya açtı. Peki neden?

Başbakan Erdoğan bir süredir terör olaylarında idam konusunun yeniden gündeme gelebileceğinin sinyallerini veriyor.

İlk olarak AKP'nin Kızılcahamam Kampında idam konusunu tartışmaya açmıştı. Erdoğan, kamuoyu yoklamalarında halkın yüzde 98'inin idamın geri getirilmesini istiyor demişti.

Başbakan Erdoğan o günden sonra çeşitli platformlarda idam konusunda açıklamalarda bulunuyor.

Türkiye Avrupa Birliğine uyum yasaları çerçevesinde idam cezasını 2004 yılında kaldırmıştı. Peki Başbakan Erdoğan idam cezasını neden birden bire gündeme getirdi.

Bu konuda gazetecilerden farklı yorumlar var. İşte Mehmet Ali Birand, Can Ataklı ve Ahmet Hakan'a göre Başbakan Erdoğan'ın idam konusunu gündeme getirme nedenleri?

MEHMET ALİ BİRAND

İki nedene bağlıyorum:

1- Terör iktidarı çok sıkıştırıyor. Kamuoyu rahatsız. Anlaşılan, Başbakan seçmenini tatmin edebilmek için idam konusunu gündeme getiriyor.

2- 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar, milliyetçi oyları toplayabilmek, hiç değilse bu oyları kaçırmamak için, idam konusunu kullanıyor.

CAN ATAKLI

"Sayın Başbakan'ın idam konusunu neden gündeme getirdiğini ve bunu ısrarla neden sürdürdüğünü anlamış değilim. Bunun gündem değiştirmekle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Bu bu kadar kolay değil. Yani ne değişti idamı konuştuğumuz zaman biz neyi unuttuk hiç bir şeyi unutmuş değiliz. Her şey aynen devam ediyor. Ben önümüzdeki günlerde idam cezasının yeniden gelmesi için Meclis'e bir teklif veya tasarısının gelebileceğinin de yüksek olduğunu düşünüyorum.

ÖCALAN'A TECRİT KONUSU

Öcalan'ın avukatları ile görüştürülmemesi konusundaki eleştirilere de tepki gösteren Can Ataklı, Öcalan idam cezası almış bir mahkum olduğunu hatırlattı.

"Öcalan'ın tecrit şartlarında yaşıyor olması bugün ortalığı velveleye verenlere aslında bu bir hatırlatmadır. Abdullah Öcalan idamla yargılanmış ve idamla cezalandırılmış bir mahkûmdur ve bugün avukatlarıyla sadece istediği gibi istediği şartlarda görüşemiyor diye ortalığı velveleye vermenin çelişkisine dikkat etmek bakımından bu tartışmanın açılmasında fayda var."

AHMET HAKAN

Hürriyet Yazarı Ahmet Hakan da bugün köşesinden Başbakan Erdoğan'ın idam cezasını gündeme getirmek istemesinin olası nedenlerini yazdı

* Milliyetçileri etkilemek istiyor olabilir

* Öcalan'a ev hapsi isteyenlere karşı elini güçlendirmek istiyor olabilir.

* "İdam cezası olmadan başkanlık sistemi olmaz" diye düşünüyor olabilir . 

Bu haber toplam 2344 defa okunmuştur
kısas da hayat vardır
heeç
değerli okuyucu İdam hükmünün yeninden hayata geçirilmesi isteğinin ana sebebi vatanseverlerdir. vatana ihanet eden, bölücülük yapan,teröre bulaşanlar idam ile yargılanmaları normaldir.bu tip kişiler yani kendi ailesine ve vatanına zarar verenler nerde olursa olsunlar mutlaka idam ile cezalandırılırlar bunlar, izraile Amerikaya, İngilterede deolsalar idam edilirler Ülkemizde İdam cezası alan kişi dünyanın neresine giderse gitsin yinede bulunulup idam edilmelidir. Vatana ihanettin kriterleri tartışılabilir, ne diyelim satmak, peşkeş çekmek,gibi vs İdam isteyen her vatandaşı alkışlamak gerekir. Sayın başbakannımız bunu gündeme getirmesi çok iyi,kanunlaşırsa çok dua ederiz Selamlar
13 Kasım 2012 Salı 12:55
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri