Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İdamı istenen ülkücü AK Parti'den aday

16.04.2011 10:46
12 Eylül'de idamla yargılanırken avukatlığını bakın kim yapmış
AK Parti'nin Manisa milletvekili adayları arasında Yardımcı Doç. Dr. Selçuk Özdağ da bulunuyor. Özdağ'ın ilginç bir hikayesi var. 12 Eylül'de ülkü ocakları davasında idamla yargılanırken avukatlığını Bülent Arınç yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Alparslan Türkeş'in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş ile birlikte örnek gösterdiği Selçuk Özdağ BUGÜN'e konuştu.

Özdağ,12 Eylüldarbesinde 'ülkücü ocakları' davasında idamla yargılandı. Özdağ, o günleri şöyle anlattı: "Manisa'da ülkü ocaklarını başkan yardımcısı idim. Darbenin ardından idamla yargılandık. Aylarca cezaevinde kaldık. Yargılanmamız 7 yıl sürdü. Manisa'da Bülent Arınç bizim avukatlığımızı yaptı. Benim birlikte ülkücü arkadaşların davasını aldı. Kendisi MSP'nin il başkanı idi. 7 yıl bizim davalarımıza girip çıktı. Cezaevine bize temiz çamaşır getirdi. Bizden avukatlık ücreti olarak tek kuruş bile almadı."

Özdağ, akademik kariyeri sırasında da mağdur edildi. Muğla Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaparken eski rektör Şener Oktik tarafından üniversiteden atıldı. Özdağ, "Danıştay saldırısını protesto içinCHPile birlikte Muğla'da yürüyüş yapıldı. Bu yürüyüşe bütün hocaların katılması zorunlu tutuldu. Ben 'Üniversite CHP'nin arka bahçesi olamaz' diyerek karşı çıktım. Beni üniversiteden attılar. Danıştay geri dönüş kararı verdi. Danıştay daha sonra kendi kararını bozdu. Ama şimdi dönüş hakkımı elde ettim" dedi.

Selçuk Özdağ, BBP'nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun en yakın çalışma arkadaşlarından. Özdağ, "Son kurultayda Ökkeş Şendiller'in listeye girmesi için MKYK üyeliği adaylığından çekildim. BBP'nin Yüksek İstişare Konseyi üyesi idim.AK Partibütün görüşlere kucak açtığı gibi bize de kucak açtı. AK Parti'de ülkücü camiadan gelenler olduğu gibi sol, liberal tandanslı insanlar da bulunuyor. AK Parti'ye seçmenin ikisinden birisi oy veriyor" ifadelerini kullandı.


BUGÜN GAZETE

 

Bu haber toplam 2038 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri