Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İdris Naim Şahin istifa etti

26.12.2013 00:10
İçişleri Eski Bakanı AK Parti Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin partisinden istifa etti.

Bugün Ankara kulisleri oldukça hareketli bir gün geçiriyor. İsimleri yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla anılan 3 bakan art arda istifa etti. 

ESKİ BAKAN AK PARTİ'DEN İSTİFA ETTİ

Son olarak eski bakan İdris Naim Şahin partisinden istifa etti. İdris Naim Şahin'e Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı için MHP'den teklif gelmişti. 

'DÜZENLEMELER HUKUKLA İZAH EDİLEMEZ'

Şahin dilekçesinde, "Kurulubda kolay ve sevinçli bir kararla üye olduğum partimden zor ve üzüntü veren bir kararla istifa ediyorum. Emniyet ve yargı düzenlemeleri hukukla izah edilemez" ifadelerini kullandı.

"Bu başarı hikayelerinin bir yerinde olmaktan, yakınmadan, hep yakın olmaya ve yük almaya özen göstermiş olmaktan dolayı sevinç ve gurur duyuyorum" ifadesini kullanan Şahin, dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

"ULUSAL BÜTÜNLÜĞÜ BOZUCU SÖYLEMLERE TANIK OLUYORUZ"

"Ne var ki son dönemde artan bir şekilde ülke ve millet varlığı ve çıkarlarıyla uyuşmayan, milli değer, anlayış ve duyarlıklar ile örtüşmeyen, ulusal bütünlüğü güçlendirici olmayan söylem, politika ve uygulamalara tanık olunmaktadır. Yerel ve genel politikaların oluşumunda ve uygulanmasında ortak akıl ve toplumun samimi istek ve beklentilerini dikkate almak yerine, özel akıllı kişiler ve/veya sorgulanabilir anketlere itibar eden bir yönetim tarzının benimsendiği görünmektedir. Hükümet etmede, niyetlerinden emin olunmayan bürokratik ve politik dar bir oligarşik kadronun tavsiye, yönlendirme ve etkinliğinin tercih edildiği anlaşılmaktadır.

Bölücü terör örgütünün unsurlarıyla yürütülen ancak milli vicdan ve haysiyeti inciten ve mevzu hukuku zorlayan sürecin çözüm özelliği- belki istenmeden- çözülme hayalcilerine fırsat ve olanak sağlar duruma evrilmiştir."

"EMNİYET TEŞKİLATINA YÖNELİK UYGULAMALAR"

Şahin, şu görüşleri savundu:

"Ülkemizin bekası ve milletimizin huzuru için bir dönem birlikte ve başarılı görevler yaptığımız, güvenlik (emniyet) teşkilatımızın fedakar ve vefalı personeline yönelik son günlerdeki uygulamalar ile bağımsız yargı ve tarafsız mensupları hakkındaki düzenleme ve değerlendirmeler, akıl, hukuk ve adalet anlayışı ile izah olunamamaktadır.

"AYRIŞTIRICI DUYGULAR BESLENİYOR"

Tüm bu politika ve uygulamalar, ne yazık ki toplumda hasmane ve ayrıştırıcı duyguları beslemekte, güven azalmasına neden olmakta, bazı gözlerde yaşa ve gönüllerde kırgınlığa dönüşmektedir. Her şeye rağmen aziz milletimizin ve devletimizin büyüklüğüne ve geleceğine yürekten inanıyorum. Kuruluşunda kolay ve sevinçli bir kararla üye olduğum partimden zor ve üzüntü veren bir kararla istifa ediyorum. Kaderde yeniden birlikte çalışma imkanının olabilirliği arzusuyla helallik diliyor, yüce Allah'ın yardımcımız olması duasıyla partime, saadetler ve başarılar diliyorum."

GÖZLER O'NU ARAMIŞTI

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde partisinin belediye başkan adaylarını açıklamıştı. Ordu adayının tanıtıldığı toplantıda ise bir detay dikkat çekmişti. Erdoğan'ın adayı açıklamasının ardından söz konusu şehrin il başkanı ile milletvekilleri sahneye davet edildi. Sıra Ordu'ya geldiğinde Ordu milletvekilleri sahneye çıktı. Ancakr, bir ismin olmadığı görüldü. O isim ise daha önce yapılan kabine revizyonunda görevden alınan Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'di.

İDRİS NAİM ŞAHİN'İN SON UMUDUYDU

Şahin'in, görevden alma konusunda Başbakan Erdoğan'a kırgın olduğu söyleniyordu. Şahin'in Ordu için Belediye Başkanlığını istediği, yapılan araştırmaların da onu desteklediği biliniyordu.

ŞAHİN, GAFLARIN BAKANIYDI

İdris Naim Şahin, görevde kaldığı süre içinde yaptığı açıklamalar ve gaflarla sık sık gündem oldu. Şahin, iki yıl önce Ankara'da gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenlerden kameralar önünde 'adet' diye bahsedip tepki çekmişti.

Samsun'da jandarmanın terörist sanıp ateş açtığı iki kardeşten birinin ölmesi üzerine aileye taziye ziyaretine giden Şahin, 'Aksilik bu ya öbürü de ölebilirdi' ifadesini kullanmış ve sosyal medyanın diline düşmüştü.

Şahin yine kendisine mikrofon uzatılan bir anda, 'Her an Kuzey Irak'a kara harekatı yapabiliriz' diyerek gündemi hareketlendirmiş, ancak bu açıklaması Başbakan Erdoğan tarafından yalanlanmıştı.

Gafların bakanı, bir TEDAŞ işçisinin ölümü nedeniyle inceleme yapmak için gittiği Erzurum'da kendisine, 'Sizi gördüğüme çok sevindim Bakanım' diyen yaşlı bir amcaya, önce 'Takla at' sonra da 'Oyna' talimatı vermiş, yine tartışmaların odağına oturmuştu.

Ard arda gelen gaflardan rahatsızlık duyan Ak Parti çevreleri ise Başbakan Erdoğan'a, 'İdris Naim Şahin'i dizginleyin' mesajı iletmişti.

ensonhaber

Bu haber toplam 2498 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri