Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IFAB mevcut ofsayt kuralını değiştirdi

05.03.2013 22:41
2013 Temmuz ayı'ndan itibaren değişecek olan eğişiklikler, ofsaytın "rakibi engellemek ve avantaj kazanmak" ile ilgili kısmınlarını kapsıyor.

 

Değişikliğin ardından yeni ofsayt kuralı şu şekilde uygulanacak; Ofsayt alanında yer alan ve topa müdahale etmese de rakibin dikkatini dağıtan oyuncular ofsaytta sayılmayacak. Şu anda geçerli olan kurala göre bir oyuncu ofsayt alanında yer alıyorsa, topa dokunmasa bile rakibin dikkatini dağıtıcınca ofsayta düşmüş oluyordu. Yeni kurala göre ise bir oyuncunun ofsayt alanında rakibi ile top için mücadeleye girmesi şart koşuldu.

FIFA'nın futbol oyun kurallarıyla ilgili birimi IFAB, bir diğer değişikliği ise rakipten dönen toplarla ilgili yaptı. Mevcut kurallara göre ofsayt pozisyonunda bulunan ama ilk anda topa müdahale etmeyen bir oyuncu, direkten veya rakibinden seken topa müdahale ederse, ofsayta düşmüş oluyordu. Ancak mevcut tanımda rakibi tarafından kurtarılan topa müdahale dahil değildi. Bu karar, ofsayt pozisyonda bulunan bir oyuncunun rakibi tarafından kurtarılan topa müdahalesinin de ofsayt sayılması ile değiştirildi. Ancak rakibin topa müdahalesi kurtarmanın ötesine geçip, topu kontrol etme aşamasına varırsa, az önce ofsaytta olan oyuncu da rakibine müdahale edebilecek ve bu ofsayt sayılmayacak.

Bu değişiklikler Temmuz 2013'ten sonraki maçlarda geçerli olacak ve Temmuz ayına kadar maçlarda ofsaytın mevcut kuralları uygulanacak.

Bu haber toplam 1958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri