Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İGİAD'dan gayri Ahlaki dinlemelere tepki

26.02.2014 18:32
HUKUK DIŞI VE GAYRİ AHLAKİ DİNLEMELERE SON VERİLMELİ!

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Başkanı Şükrü Alkan, özellikle paralel yapıya atfedilen dinleme skandalına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Alkan açıklamasında “Aralarında ülkemiz için son derece önemli şahsiyetlerin de bulunduğu binlerce insanı ahlaksız ve hukuksuz bir şekilde dinleyenler ile buna müsaade eden yargı ve emniyet mensupları, kamuoyu önünde mutlaka hesap vermelidir.”  dedi.

Küresel darbe

Türkiye özellikle son on yıldır bir istikrar abidesi olmayı başarmıştı. Türkiye için önemli projeler açıklanıyor ve her biri planlı bir şekilde tamamlanıyordu. Türkiye, bölgede hem ekonomik hem de siyasi bir güç olma yolunda hızla ilerliyordu. Bu çıkışa uluslararası para ve güç sahibi organizasyonların dur demeye çalışacağı bekleniyordu. Ve korkulan oldu. Dış müdahalelerle yıkılamayan ülkemize yönelik gezi süreciyle başlayan yıpratma ve yıkma çabaları, 17 Aralık darbe girişimiyle yeni bir mecraya girdi. 17 Aralık darbe girişiminin geldiğimiz bu günde korkunç bir yüzü daha ortaya çıkarıldı.

Devlet içinde yuvalanmış ve her yere sızmış bir yapının binlerce kişiyi dinlediğinin öğrenilmesi tüm kurumları, kanaat önderlerini, işletme sahiplerini, gazetecileri, akademisyenleri, kısacası toplumun her kesimini doğal olarak rahatsız etti. Herkes kendi mahreminin birileri tarafından gayrimeşru şekilde öğrenildiğini ve bir gün ortaya saçılabileceğini düşünüyor artık.

Ahlaki açıdan bir erozyon yaşıyoruz…

Dinleme skandalı vicdanlardaki ahlaki temelleri sarsmış ve toplumda ciddi bir ahlaki erozyona sebebiyet vermiştir. Huzur ve istikrarın temel dinamiklerinden olan karşılıklı güven mekanizmasını da ayrıca zedelemiştir. Gücü elde etmek ve korumak için her yolu meşru görme anlayışı ülkeyi bir kaosa sürüklemektedir..

Hukuksal hiçbir açıklaması olamaz!

Bu yasal olduğu iddia edilen dinlemelere müsaade eden yargı mensupları, konuya hangi hukuksal zeminden yaklaştıklarını, nasıl bir meşruiyet vehmederek izinler sağladıklarını kamuoyunun önünde açıklamalıdırlar. Zira bu yüz kızartıcı elim hadise, adalet kaynağı olması gereken yargı kurumlarına toplumun güvenini maalesef derinden sarsmıştır.

Meydana gelen dinleme skandalı konusundaki gelişmeleri İGİAD olarak kaygıyla izlemekteyiz. Aralarında ülkemiz için son derece önemli şahsiyetlerin de bulunduğu binlerce insanı ahlaksız ve hukuksuz bir şekilde dinleyenler ile buna müsaade eden yargı ve emniyet mensupları, kamuoyu önünde mutlaka hesap vermelidir.

26.02.2014

Saygılarımla,

Şükrü Alkan

Yönetim Kurulu Başkanı 

Kaynak:
Bu haber toplam 2010 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri