Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İGİAD'den operasyona büyük tepki!

27.12.2013 12:01
17 Aralık operasyonu hakkında bir açıklama yapan İGİAD) Genel Başkanı Şükrü Alkan operasyonların tarzının adeta siyasi ve ekonomik istikrarı baltalamaya yönelik olduğunu, “üzüm yemekten çok bağcı ile uğraşıldığını açıkça göstermektedir” dedi.

İşte Genel Başkanı Şükrü Alka’ın açıklamasının tam metni.

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) GenelBaşkanı Şükrü Alkan, gündemdeki olaylara ilişkin önemliaçıklamalarda bulundu. Alkan açıklamasında; “17 Aralık2013’te başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonları neticesinde gelinen durum piyasalarda oluşan güven veistikrar ortamına, toplumun birlik ve beraberliğine, İslamDünyası halklarının ülkemizden beklentilerine ve yarınlarımızın umutlarına zarar vermektedir” dedi.

İGİAD her zaman Hak ve Adalet’ten yana tavrını koymuştur.

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) kurulduğu günden bu yana her konuda Hak ve Adalet’ten yana tavrını koymuş, ahlaki düsturları ön planda tutan bir anlayışla her türlü haksızlığa, yolsuzluğa ve rüşvete karşı çıkmayı ilke edinmiştir.

Siyasetin, kurumların, medyanın da bir ölçüsü olmalı!

Öncelikle belirtmeliyim ki; iddialar ne olursa olsun ve kimi ne kadar ilgilendirirse ilgilendirsin yargı ve adlimekanizmalar bağımsız bir şekilde görevini ifa ederek, gizlilik ilkesini de ihlal etmeden, siyasi mülahazalardan uzak bir şekilde, hakkaniyet ölçüsünde hareket etmelidir. Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları soruşturulmalı, suç varsa hukukun gereği yerine getirilmeli ancak bu soruşturma usulü, demokratik yolla iktidara gelmiş bir siyasi iktidarı yıpratma ve devirme gerekçesi asla olmamalıdır.

Siyasi iktidarı yıpratmaya ve devirmeye yönelik olarak algılanan bu operasyona siyasetçilerinde mal bulmuş mağribi gibi ölçüsüzce saldırmaları ülkeye bir yarar sağlamayacak olup, bu gelişmelerden en çok siyaset yara alacak, halkımızbüyük ekonomik kayba uğrayacaktır.

“Suçun şahsiliği ve suçu sabit olmayan bir kimse suçlu sayılamaz” ilkesinden hareketle, henüz iddia aşamasında olan ve ispatlanmamış yolsuzluk ve rüşvet gibi gayri ahlaki konuların, sanki gerçekten olmuş ve kanıtlanmış gibi,özellikle bir kısım medya tarafından kamuoyu ile paylaşılması kişilik haklarının ihlali olup, bu şekilde kaos ortamınazemin hazırlanması ve siyasi iktidara bu kanaldan yüklenilmesi en azından basın ahlak ilkelerine aykırıdır.

Bununla birlikte soruşturmaya konu olan üç ayrı dosyanın bir araya getirilmesi operasyonun şeklinin, zamanlamasınınve “devlet içerisinde örgütlenme” algısını oluşturan unsurların, siyasi iktidarı hedef alan yaklaşımları organize bir yıkımsürecine de işaret etmektedir. Bu hareket tarzının adeta siyasi ve ekonomik istikrarı baltalamaya yönelik olduğunu, üzüm yemekten çok bağcı ile uğraşıldığını açıkça göstermektedir.

Huzur ve istikrar için kenetlenmeliyiz!

17 Aralık 2013’te başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonları neticesinde gelinen durum, piyasalarda oluşan güven veistikrar ortamına, toplumun birlik ve beraberliğine, İslam Dünyası halklarının ülkemizden beklentilerine ve yarınlarımızın umutlarına zarar vermektedir. Senaryosu siyasi alana müdahale olan filmleri birçok defa ülke olarakizledik. Rol ve aktörler değişse de tekrardan öteye geçmeyen bu tür filmler artık vizyona giremeyecek ve halkımıztarafından izlenmeyecektir.

haber10

Ülkemiz dışarıdan ve içeriden planlanan her türlü kirli tezgâha karşı daha önce de zor zamanlar yaşamış fakat hiçbirzaman birlik ve beraberlikten ayrılmayarak ayakta kalmayı başarmıştır. Bu olaylarda tüm taraflar ve halkımız aklıselim ile hareket etmeli, tüm Türkiye olarak elde edilen kazanımlarımızın huzur ve istikrarımızın muhafazası adına hep birlikte kenetlenmeli ve el birliği içinde olmalıyız. 

Bu haber toplam 1520 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri