Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İHA savaşı kızıştı!

04.12.2012 16:56
İran'ın ABD'ye ait yeni bir insansız hava aracını ele geçirdiği ileri sürüldü. ABD'den konuya ilişkin yalanlama geldi ama...

İran Radyo Televizyon Kurumu, Basra Körfezi bölgesinde İran hava sahasını ihlal eden insansız ve silahsız bir ABD uçağının ele geçirildiğini iddia etti. Devrim Muhafızları'na bağlı hava savunma ve kontrol sistemleri tarafından belirlenerek ele geçirilen casus uçağının "Scan Eagle" modelinde olduğu kaydedildi. Birkaç gün önce ele geçirildiği belirtilen uçağın, istihbarat bilgisi toplamak için İran hava sahasına girdiği belirtildi.

ABD YALANLADI

ABD, İran'ın ABD'ye ait yeni bir insansız hava aracını ele geçirdiğini ileri sürmesinin ardından Ortadoğu'da kayıp insansız hava aracının bulunmadığını açıkladı. Donanma'ya bağlı 5. Filo'nun Sözcüsü Binbaşı Jason Salata, yapılan kontrollerde bölgedeki insansız hava araçlarının eksiksiz olduğunun belirlendiğini söyledi. Salata, İran Körfezi'nde yürütülen tüm operasyonların uluslararası antlaşmalarca tanımlanmış karasuları ve hava sahaları sınırları çerçevesinde düzenlendiğine de dikkati çekti.

İRAN GÖRÜNTÜ YAYINLADI

İran, Amerikan İHA 'sının görüntülerini yayınladı. Amerika'nın "herhangi bir kaybımız yok" açıklamasının ardından düşen görüntüler soru işaretlerini de beraberinde getirdi.


 

Bu haber toplam 2024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri