Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İhbar mektupları bu kez cemaatin ipini çekecek!

22.04.2014 11:29
Gazeteci Alper Görmüş, Gülen cemaatine karşı Ergenekon'dan tahliye olan sanıkların ihbar mektuplarına dayandırılarak ard arda soruşturmaların açılacağı bir döneme girileceğini belirtti...

Gazeteci-yazar Alper Görmüş, Fethullah Gülen cemaatine karşı Ergenekon'dan tahliye olan sanıkların cemaatle ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan’a ihbar mektupları gönderildiğini belirterek “Yeni bir soruşturma ve dava bombardımanıyla karşılaşılacak bir dönem olacak” dedi.

İHBAR MEKTUPLARI BU KEZ CEMAATİ VURACAK

Türkiye Gazetesi’nden ayrıldıktan sonra El Cezire Türk’te editör danışmanlığı yapan Görmüş, Burada ‘Hükümet ve Ergenekon Cemaat karşısında’ başlıklı bir yazı kaleme aldı. Erdoğan’ın her vesileyle tekrarladığı ‘Cemaat’le hesaplaşmanın’ bir kolunun, Ergenekon sanıklarının ihbar ve şikâyetleriyle başlatılan soruşturmalar olduğunu kaydetti. Ergenekon sanıklarının Cemaat’le ilgili olarak Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden Başbakan Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektupların ve çeşitli ihbarların soruşturmaya dönüştüğünü belirterek, “Önümüzdeki dönem, Ergenekon davası sanıklarının ihbarcı ve şikâyetçi, Gülen Cemaati’nin devlet içinde ‘paralel bir yapı’ oluşturmakla itham edilen bağlılarının ise ‘şüpheli’ ve ‘sanık’ konumunda yer alacakları yeni bir soruşturma ve dava bombardımanıyla karşılaşılacak bir dönem olacak.” ifadesini kullandı.

SABAH'IN HABERLERİNE DİKKAT!

Görmüş, bu iddiasını ise şu örneklerle ortaya koydu: “2 Nisan’da Sabah gazetesinin ‘Yılmazer’e kumpas soruşturması’ başlığıyla verdiği habere göre son tahliyelerle serbest kalan Ergenekon hükümlüsü emekli Albay Fikri Karadağ, BİMER’e bir mektup gönderdi. Mektupta Karadağ, 2008’deki sorgusu sırasında eski İstanbul İstihbarat Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in kendisini Başbakan aleyhinde ifade vermeye zorladığını söylüyordu. İhbar dilekçesi BİMER tarafından Adalet Bakanlığı’na, oradan da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi ve soruşturma başlatıldı... 16 Nisan’da çeşitli gazetelerde yer alan bir başka haber, yine bir Ergenekon sanığının şikâyeti ve ihbarı üzerine başlatılan bir Cemaat soruşturmasına ilişkindi. İhbarın sahibi, Ergenekon davasında 6 yıl tutuklu kaldıktan sonra geçtiğimiz ay tahliye edilen avukat Kemal Kerinçsiz. Kerinçsiz, henüz cezaevindeyken, 28 Ocak 2014’te BİMER’e gönderdiği dilekçede, Başbakan’ın ‘devlet içinde paralel bir yapı oluşturulduğu’ şeklindeki tespitine atıfla, bu yapı içinde yer aldıklarını iddia ettiği bazı polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Başbakanlık yetkilileri, tıpkı Fikri Karadağ’ın başvurusunda olduğu gibi bu dilekçeyi de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Başsavcılığın görevlendirdiği Cumhuriyet Savcısı Mesut Erdinç de Kerinçsiz’in dilekçesinde tek tek isimleri sayılan bazı polisler hakkında soruşturma başlattı.”

ALBAY ÜÇOK'UN SÖZLERİ İHBAR KABUL EDİLEBİLİR

Alper Görmüş, üç ayrı davadan toplam 36 yıl hapse mahkûm edilen emekli Albay Ahmet Zeki Üçok’un 14 Nisan’da Akşam gazetesindeki söyleşiye de dikkat çekti ve şu tespitte bulundu: “Yine de onun daha 5-6 yıl önce askerî başsavcı olarak ‘Karargâh evleri’ ve ‘Işık evleri’ gibi soruşturmaları yürüttüğünü hesaba katarsak, savcıların Üçok’un sözlerini ihbar kabul edip soruşturma başlatabileceklerini düşünebiliriz.”

PERİNÇEK VE ÖZKAN LOJİSTİK DESTEK SUNABİLİR

Görmüş, yazısını şöyle noktaladı: “Geçtiğimiz günlerde, her ikisi de Ergenekon sanığı olan Doğu Perinçek ve Tuncay Özkan, Cemaat’e karşı yürütülecek hukuk mücadelesinde hükümete destek verebileceklerini açıklamışlardı. Bütün bunlar, Cemaat’e karşı hükümetin başlatacağını söylediği mücadelenin önemli bir parçasının da Ergenekon sanıklarının lojistik desteği üzerinden yürüyebileceğini gösteriyor. Şimdilik bölük pörçük bir görüntü arz ettiği için kamuoyunun dikkatini çekmeyen gelişme yakın bir zamanda sistemli bir biçime bürünebilir ve bu fazla şaşırtıcı olmaz.”

ALPER GÖRMÜŞ'ÜN YAZISININ TAMAMI İÇİN BURAYA TIKLAYIN...

Bu haber toplam 2258 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri