Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İmam Hatip Lisesi Tarihinde BİR İLK!

07.03.2011 01:54
60 yıllık İmam Hatip Liseleri tarihinde ilk defa eş zamanlı olarak 495 İmam Hatip Lisesinde 100 soruluk Arapça Deneme Sınavı uygulandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye geneli İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları kapsamında bir ilk yaşandı. 60 yıllık İmam Hatip Liseleri tarihinde ilk defa eş zamanlı olarak 495 İmam Hatip Lisesinde 100 soruluk Arapça Deneme Sınavı uygulandı. Yaklaşık 30.000 öğrenciye uygulanan sınav soruları MEB ile protokol imzalayan Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği’nin koordinasyonunda hazırlandı. 22 Şubat 2011 tarihinde saat 10.00-12.00 arasında uygulanan sınavda öğrenciler ilk defa çoktan seçmeli 100 soruluk bir sınavı çözmenin heyecanını yaşadılar.

Arapça soruların hazırlanması ve okullara ulaştırılması konusunda koordinasyonda bulunan Akademi Derneğinin Başkan Yardımcısı, aynı zamanda Akademistanbul’un genel müdürü olan Muhammed AĞIRAKÇA konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Uzun süredir İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Arapça eğitimlerindeki kaliteyi arttırmak için bir dizi proje yürütmekteydik. Geçtiğimiz sene Arapça öğretmenlerinin ücretsiz olarak eğitilmesi konusunda “öğretmen eğitimi” şeklinde bir çalışma başlattık. İstanbul’da başlayan bu heyecan birden Arapça yarışmaları ile bütün Türkiye’yi sardı. Bu yıl da Arapça öğretim tarihi adına bir ilki gerçekleştirelim istedik. Öğrencilerimiz birçok alanda deneme sınavı oluyorlardı. Ancak şu ana kadar derli toplu bir şekilde Arapça bilgileri sınanmamıştı. Yabancı hocalarımızın koordinatörlüğünde lise müfredatına uygun olarak çoktan seçmeli 100 soru hazırlandı. Titiz incelemelerden sonra sorular MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne teslim edildi. Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün resmi yazısıyla bütün İmam Hatip Liselerinde sınav uygulanma imkanı buldu. Sonuçlar Arapça Yarışmaları Koordinasyon Merkezine akmaya devam ediyor. İnşallah Mart ayı sonlarında konuyla ilgili kapsamlı bir rapor hazırlama imkanımız olacak. Böylelikle Türkiye’mizin Arapça fotoğrafı da çekilmiş olacak. Deneme sınavının uygulanmasında emeği geçen bütün idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.”

Bu yıl ikincisi düzenlenen Arapça yarışmaları 8 Nisan’da il içi elemelerle başlıyor. Şiir, hitabet, musiki, tiyatro ve bilgi alanında yapılan yarışmaların finali 14-15- 16 Mayısta İstanbul’da yapılacak. Yarışmaların ödül töreni ise 28 Mayıs’ta Bağcılar Olimpik Spor Salonunda yapılacak. Yarışmalarla ilgili her türlü bilgi www.arapcayarismalari.org.tr adresinde yer almakta. 

Kaynak:
Bu haber toplam 6998 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri