Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İhraç edilen vekil konuştu

30.05.2015 12:56
CDH partisinden ihraç edilen Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir, parti yönetiminin başörtüsünden rahatsız olduğunu belirtti.

Belçika'da Demokratik Hümanist Merkez (CDH) partisinden 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını kabul etmediği için ihraç edilen Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir, parti yönetiminin başörtüsünden rahatsız olduğunu belirterek, 1915 olaylarıyla ilgili iddiaları reddetmesinin ihracına bahane olduğunu söyledi.

Hristiyan Demokrat aileye mensup CDH'den 2009'da Brüksel parlamentosuna girerek Belçika ve Avrupa'nın başörtülü ilk milletvekili olan Mahinur Özdemir, hakkındaki ihraç kararını AA muhabirine değerlendirdi.

1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını reddettiği için partisinin etik komitesince alınan ihraç kararının haksız olduğunu belirten Özdemir, "Belçika hükümeti 'soykırımın hukuki bir kavram olduğunu ve bunun 1915 olaylarını kapsamadığını' kabul ediyor. Partime bunu hatırlattım. Buna rağmen 'Ermeni soykırımını kabul ettiğim' yönünde bir belge imzalamamı istediler. İhraçla tehdit ettiler. Dik durdum ve bunu kabul etmeyeceğimi söyledim" dedi.

Özdemir, ihraç kararında 1915 olaylarına ilişkin tutumunun bir tür bahane olarak olarak kullanıldığını belirtti ve şöyle devam etti:

"İki yıldır görevde olan Genel Başkan Benoit Lutgen geçen yılki seçimlerde Brüksel'de en fazla oy alan beşinci milletvekili olmama rağmen bana parti içerisinde görünür bir pozisyon vermemiş, komisyon başkanlığı talebimi reddetmişti. Başörtümden dolayı rahatsızlık duyduğunu biliyordum. Aldıkları karar beni bir şekilde ihraç etmek istediklerinin ve bunda başörtümün de bir etkisi olduğunun bir göstergesi. Bu olay (ihraç için) bir şekilde bahane oldu."

- "Haksızlıkları parlamentoya taşımaya devam edeceğim" -

Bağımsız milletvekili olarak Brüksellilerin hizmetinde olacağını belirten Özdemir, "Dünyadaki haksızlıkları hukuksuzlukları parlamentoda dile getirmeye, ayrımcılıkla, yoksullukla ve işsizlikle mücadele konularını parlamentoya taşımaya devam edeceğini" söyledi.

Özdemir, herkesin enerjisini günümüzde gözler önünde devam eden katliamların durdurulması için kullanması gerektiğini vurgulayarak, "Myanmar'da Rohingyaların durumu ve dünyadaki diğer ıstırapları Avrupa dahil olmak üzere uluslararası toplum görmezden geliyor" uyarısında bulundu.

-"Kapı dışında bulur" tehdidiyle başladı -

Özdemir'i Brüksel parlamentosunda bağımsız milletvekili yapan süreç CDH lideri Benoit Lutgen'in "Eğer partimizde soykırım inkarcısı çıkarsa o saniyede kendisini kapı dışında bulur" açıklamasıyla başladı. Bunun üzerine Belçika medyası, parlamentoda 1915 olaylarıyla ilgili yapılan saygı duruşuna katılmayan Mahinur Özdemir'i gündeme taşıdı.

Özdemir, medyada yürütülen linç kampanyasına rağmen tutumunu değiştirmedi. Görüşmeye çağrılan Mahinur Özdemir'e CDH Genel Sekreteri Eric Poncin, "Ermeni soykırımını tanıdığı" yönünde bir bildiriye imza atmasını isteyerek aksi halde ihraç edileceği tehdidinde bulundu. Özdemir'in "Ben bu konudaki fikirlerimin arkasındayım. Dik duruyorum ve ifade özgürlüğünden vazgeçmeyeceğim" şeklindeki cevabı üzerine toplanan CDH "etik" komitesi ihraç kararı aldı.

- Belçika Ermeni iddialarını tanımıyor -

CDH yönetimi, ihraca gerekçe olarak Mahinur Özdemir'in daha önce imzaladığı ve Belçika, Avrupa Birliği ve uluslararası toplum tarafından tanınan soykırımları kabul ettiği yönündeki metne aykırı davranmasını gösteriyor. Fakat 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını ne Belçika hükümeti, ne Avrupa Birliği ne de uluslararası mahkemeler tanıyor.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, parlamentoda 1915 olaylarına ilişkin geçen ay yaptığı konuşmada, soykırımın Birleşmiş Milletler tarafından 1948 yılında kabul edilmiş spesifik anlam taşıyan hukuki bir terim olduğuna işaret ederek, "Soykırım demek mahkemelerin işi. Farklı kurumların hukukun işine karışmasını doğal bulmuyoruz" demişti.

Yine geçen ay Avrupa Parlamentosu'nda 1915 olaylarıyla ilgili sembolik karar tasarısı görüşülürken AB Komisyonu adına konuşan Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva, bazı parlamenterlerin ısrarına rağmen "soykırım" ifadesini kullanmayı reddetmiş ve 1915 olaylarını "trajedi" olarak nitelendirmişti.

Georgieva, bu konuda AB üyeleri arasında farklı görüşlerin bulunduğuna dikkat çekmiş ve Komisyon'un Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesini desteklemeyi sürdüreceğini vurgulamıştı.

AP'deki oturumda üye ülkeleri temsilen söz alan AB Dönem Başkanı Letonya'nın Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Sekreteri Zanda Kalnina-Lukasevic de Georgieva gibi 1915 olaylarını "trajedi" olarak nitelendirmişti.

- "CDH'yi gönlümüzden ihraç ettik" -

Demokratik Hümanist Merkez (CDH) partisinin Özdemir'i ihraç etmesine yoğun tepki gelirken, bu kararın geri alınması için imza kampanyası başlatıldı.

Sosyal medyada "Hepimiz Mahinur Özdemir'iz" ve "Biz de CDH partisini gönlümüzden ihraç ettik" mesajları hızla yayılırken partinin genel merkezi önünde bugün bazı sivil toplum örgütlerince protesto eylemi yapılacağı açıklandı.

Özdemir'e CDH içinden ve dışından yoğun destek mesajları geliyor. Valon Yeşiller (Ecolo) partisinin liderlerinden Sarah Turine, "Belçika bile soykırımı tanımazken Türk kökenli seçilmişlere bu şekilde baskı uygulamak çok çirkin" dedi.

Valon Sosyalist (PS) partisinden Molenbeek meclis üyesi Farida Tahar, "Mahinur Özdemir'e tam destek veriyorum. CDH üyesini ihraç etmek için iyi bir bahane buldu. Bu nasıl bir ikiyüzlülük?" eleştirisinde bulundu.

Özdemir'in ihracı üzerine CDH partisinde Türk ve Kuzey Afrikalı seçilmişler durum değerlendirmesi yaparken önümüzdeki günlerde toplu istifalar bekleniyor. Siyasi gözlemciler son genel seçimlerde üst düzey bazı üyelerinin karıştığı skandallar nedeniyle oy kaybı yaşayan CDH partisinin Özdemir'i ihraç ederek aşırı sağa göz kırptığını belirtiyor.

- Fotoşop operasyonu yapılmıştı -

Özdemir, ilk kez milletvekili seçildiği 2009 yılında CDH partisinin "fotoşop" operasyonuna maruz kalmıştı. Partinin milletvekili adaylarını tanıtmak için hazırladığı broşürde, diğer adaylardan farklı olarak fotoğrafı büyütülerek başörtüsü saklanmaya çalışılan Özdemir bu duruma tepki göstermişti. Bunun üzerine partiden yapılan açıklamada afişin dışardan bir firmaya yaptırıldığı ve fotoğrafla oynanmasının CDH'nin bilinçli bir tercihi olmadığı savunulmuştu.

 
Bu haber toplam 2248 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri