Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eliaçık'tan Skandal Sözler!

13.05.2014 17:30
Gezi Parkı'na verdiği destekle tanınan ve Gezi'de kandil kutlayıp namaz kıldırması ile tanınan İhsan Eliaçık çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Gezi olaylarının göbeğinde yer alan ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, gençleri sokağa dökme çabalarına devam ediyor. İslam'ın Anarşizme yakın oluduğunu vurgulayan Eliaçık, Yeni Aktüel'e verdiği röportajında La ilahe illallah'ın anlamını da "otoriteye karşı çıkmak" şeklinde açıkladı.

İşte Eliaçık'ın o sözleri;

"Teorinin tarihteki tezahürünü ben zaten eleştiriyorum. İslam tarihsel olarak böyle tezahür etmemeliydi. Emevi, Abbasi ve Selçuklu ve Osmanlılarda ortaya çıkan İslam, Sasani ve Roma İmparatorluğu’nun tipik tekrarıdır aslında. O bakımdan İslam devrimi yarım kalmıştır. İdeal İslam 30-40 yıl kadar yaşandı. Ama daha sonra Sasani devlet geleneğinin etkisine girildi.

LA İLAHE İLLALLAH ANARŞİZMDİR

Teori ne diyordu: “La İlahe İllallah”. Yani Allah’tan başka ilah yoktur. Bu, “Allah’tan başka otorite yoktur” anlamına gelir. Bütün otoritelerin reddi olarak doğru İslam. İslam anarşizme yakındır. “La İlahe İllallah” cümlesinin en yakın olduğu akım, anarşizmdir. Öncelikle otoriteyi reddedeceksin. Nedir Allah; dış dünyada görünür bir nesne değildir. Allah’a itaat edeceğiz de, nedir Allah; bir baba mı, yeryüzünde onu temsil eden birisi mi var, bir oligarşi mi? Hayır. Hiç kimse onu temsil etmez. Allah ne doğmuş ne doğurulmuştur. Kimse de Tanrı’nın oğlu değildir. Onun otoritesi halkta tecelli eder. Siyasî anlamda halkın tamamının katıldığı bir şey, Allah’ın iradesidir

Bu haber toplam 2438 defa okunmuştur
nasıl ilahiyatçı olunur
ekrem bey
kendine ilahiyatçı diyen HERKES ilahiyatçımı oluyor? bu nasıl bir anlayış. iznik konsülü papazları gibisin. kendine özgü bir Müslüman formu oluşturuyorsun. PAPAZ!
14 Mayıs 2014 Çarşamba 12:28
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tuhaf adamdan inciler
atilla önal
ilahiyatçı etiketli tuhaf adam, islam anarşizme yakın değil sen yakınsın kendi saçmalıklarını islama izafe etme
14 Mayıs 2014 Çarşamba 00:35
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri