Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İhsanoğlu'nun çözüm sürecindeki tercihi!

10.07.2014 14:03
Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, barış süreci ve Öcalan konusunda yöneltilen bir soruya yanıt verirken CHP ve MHP arasında da ilk kez yakın olduğu tarafı açıkladı.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun tanıtım toplantısının soru cevap bölümünde Radikal Yayın Koordinatörü Ezgi Başaran'ın, "Kürt sorununda nerede durduğunuzu öğrenmek istiyorum. Hükümetin yürüttüğü çözüm sürecine nasıl bakıyorsunuz? Prensipte Abdullah Öcalan ile görüşülmesine ne dersiniz?"sorusunu yanıtladı.

ANADİLİ ANASÜTÜ GİBİ GÖRÜYORUM 

Kendisinin de yurtdışında doğduğunu belirterek, "Anadilini anasütü gibi gördüğünü" belirten İhsanoğlu, "Kürt meselesi bizim en hassas, mühim meselemizdir. Barış elbette barış. Savaşa elbette hayır. Ve barışla bu işi halletme yollarını bulmamız lazım. Bu barışı sağlamak için bizim çok önemli tecrübelerimiz var" dedi.

ATEŞKES DEVAM ETMELİ

"Biz her şeyi sopayla halletmeye çalışmış bir mirastan geliyoruz maalesef" diyerek Kürt sorunu konusunda devletin önceki uygulamalarını da eleştiren İhsanoğlu, 'ateşkesin devamını' istedi. İhsanoğlu barış sürecinde, halk oylamasıyla seçilecek cumhurbaşkanının bir elinde anayasa bir elinde halktan aldığı güçle hükümete destek verebileceğini söyledi. Çatı adayının bu açıklamaları kendisini destekleyen iki büyük partiden CHP'nin konuya yaklaşımına uygun. Ancak barış sürecine başlangıcından bu yana sert eleştiriler yönelten MHP'nin ekseni ile ters düşmüş oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de İhsanoğlu'nun adaylığını açıkladıklarında söyleyeceklerinin partilerinin görüşleriyle birebir örtüşmesinin gerekmediğini söylemişlerdi. Ancak Kürt sorunu ortak adayı ilk kez iki partinin görüşleri arasında bir tercih yapmak durumunda bıraktı.

Bu haber toplam 1188 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri