Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İhya-Der Başkanı öldürüldü

09.06.2015 23:59
Diyarbakır'da faaliyet gösteren Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran düzenlenen silahlı saldırıda sonucu hayatını kaybetti oldu. Başkan Baran'ın vücuduna 3 kurşun isabet etti. Saldırı sonrası çıkan çatışmada 3 kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi. Ola

Alınan bilgiye göre, Yeni İhya Der'in başkanı ve Hüda Par üyesi Baran, Şehitlik Semti'nde silahlı saldırıya uğradı. Vücuduna 3 merminin isabet eden Baran, kaldırıldığı Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Olayın duyulması üzerine Baran'ın yakınları hastane önünde toplandı.

 

Polis ekipleri, saldırının yaşandığı bölgede güvenlik önlemi aldı.

 

SALDIRI SONRASI SİLAHLI ÇATIŞMA: 3 ÖLÜM DAHA
Aytaç Baran'ın yaşamını yitirdiği bölgede NTV'nin haberine iki grup arasında silahlı çatışma çıktı, 3 kişi daha hayatını kaybetti. Olay yerine gelen polis ekipleri, gerginliğe müdahale etti. Çıkan olaylarda ilk belirlemelere göre atılan taşlardan ikisi gazeteci, biri polis 3 kişi de yaralandı.

 

İKİ MUHABİR DE YARALANDI
Olayı haber yapmak üzere bölgeye giden DHA muhabirleri Canan Altıntaş ve Serdar Sunar'ın da saldırıya uğradığı ve yaralandığı öğrenildi.

 

Aytaç Baran Yasin Börü'nün hocasıydı

Merkez Yenişehir ilçesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Yeni İhya Der başkanı Aytaç Baran'ın, 6-8 Ekim saldırılarında katledilen Yasin Börü'nün hocası olduğu belirtildi.

 

AVUKAT ORHAN: TEHDİT EDİLİYORDU

Avukat Abdulgani Orhan, seçimden önce polis tarafından müvekkili Baran’ın emniyete çağrıldığını ve kendisine “PKK YDG-H üyeleri tarafından silahlı eylem yapılacağı, eylem yapılması halinde verilen telefon numarasının aranması” yönünde tebligatta bulunulduğunu söyledi.

‘YÜZ KİŞİ ÖLDÜRSELER HALK BU KADAR GALEYANA GELMEZDİ

Avukat Orhan’ın anlatımına göre, üç çocuk babası Baran bugün evine doğru giderken, 59. Sokak’ta silahlı saldırıya uğradı. 38 yaşındaki Baran, ağır yaralı halde kaldırıldığı hastanede can verdi.

Avukat Abdulgani Orhan, Aytaç Baran’ın seçimden dört beş gün önce PKK’lılar tarafından tehdit edildiğini, Emniyet’in de silahlı eylem olacağı yönünde tebligatta bulunduğunu belirtti. Baran’ın PKK’lılarca öldürüldüğünü iddia eden Orhan, “Son nefesinin verirken Aytaç Baran’ın yanındaydım. Evinin yakınında sokağa girerken pusu kurmuşlar. İki silahla vurulmuş. O sokağın yedi girişi var, yedisi de tutulmuş. Tehdit alıyordu. Buna rağmen ‘Ölsem de gitmeyeceğim’ dedi. Öyle bir insanı öldürdüler ki, yüz tane insanı öldürseydiler halkı bu kadar galeyana getiremezlerdi. Kimseye zarar vermeyen, ömrü yardımla geçen, evinde ikinci gün yiyeceği olmayan bir insanı öldürdüler. Bunu ne paralel, ne istihbarat yapmıştır. Görgü tanıkları vardır, sıkanlar bellidir. Kim oldukları bellidir. Allah Diyarbakır’a bugünden sonra yardım etsin” dedi.

 

NE OLMUŞTU?

HÜDA-PAR'a yakınlığı ile bilinen derneğe düzenlenen saldırı sonrası bölgede gerginliğin artması bekleniyor. bilindiği gibi 6-7 Ekim olaylarında PKK/HDP'liler kurban eti dağıtan 3 genci linç ederek öldürüp yakmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Şırnak'ta HDP'liler uzun namlulu silahla iki Hüda-Par'lıyı öldürmüştü. Saldırılar sonrası örgütün kendilerini silah kullanmaya tahrik ettiğini belirten Hüda-Par Başkanı Hüseyin Yılmaz, oyuna gelmeyeceklerini belirtmişti.

 

OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR

İŞTE O GÖRÜNTÜLER!

Bu haber toplam 1844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri