Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İki dev anlaşma birden!

21.05.2014 11:38
Aselsan, Airbus ve Rolls-Royce ile işbirliği anlaması imzaladı.

Havacılık ve uzay alanında faaliyet gösteren Airbus Group ve savunma sanayi şirketi Aselsan Elektronik, sivil ve askeri aviyonik sistemler, uydu haberleşme sistemleri, elektro-optik ve lazer sistemleri, emniyetli telsiz haberleşmesi alanlarındagelecekteki işbirliğine yönelik ilk adım olarak çerçeve anlaşma imzaladı.

 

Airbus'tan yapılan açıklamaya göre bugün Berlin UluslararasıHavacılık Fuarı'nda yapılan anlaşma ile iki şirket, yenipazarlara ulaşmak için pozisyonlarını sağlamlaştırmayı ve rekabet kazanmayı hedefliyor. Airbus Grup UluslararasıKıdemli Başkan Yardımcısı Marko Miklis, iki şirketin de Türkiyeve ihracat pazarına uygulanabilecek rekabetçi ürünlerinin veçözümlerinin olduğuna inandığını söyledi. Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Canpolat, işbirliği ile küreselpazarlara daha çok erişim sağlayacaklarını belirterek, "Bu uzun vadeli işbirliğinin ortaya çıkardığı sinerji, yenilikçiçözümler ortaya koyacak ve her iki firmanın dünya çapında başarısında rol alacaktır" dedi. İşbirliği çerçevesinde, bir koordinasyon komitesinin kurulacağı ve her iki tarafın temsil edildiği çalışma grupları oluşturularak kurumsallaşmanınsağlanacağı belirtildi. İşbirliği kapsamının genişletilebileceği de kaydedildi.

ROLLS-ROYCE'LA DA ANLAŞTI

Aselsan'ın bir diğer imzası ile Rolls-Royce'la oldu. Aselsan ve Rolls-Royce motor kontrol sistemleri alanındapotansiyel işbirliği fırsatlarının araştırılmasına yönelik bir mutabakat muhtırası imzaladı. Rolls-Royce Savunma, Müşteri İlişkileri Başkanı Bob Stoddart anlaşmayla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Aselsan ekibiyle yapmış olduğumuz çok olumlu geçen ilk müzakerelerin ardından inanıyoruz ki motor kontrol sistemleri ve motor sağlığı izlemesistemleri alanlarında her iki şirketin de Türkiye pazarında işini büyütmesini sağlayacak heyecan verici fırsatlar olacaktır. Bu mutabakat muhtırası bize daha anlamlı müzakereler yürütülmesine ve gelecek dönemdeki potansiyel işbirliği arayışlarına imkân vermektedir.” Bob Stoddart, Türkiye’nin Rolls-Royce için önemli bir pazar olduğunu ve savunma sanayisinde svaş uçağı, taarruz helikopteri, nakliye uçağı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullandığı platformların motorlarına filosuna destek sağlama alanlarında birçok heyecan verici işbirliği fırsatları sunduğunu belirtti.

Bu haber toplam 1850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri