Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İki eski elçinin Türkiye raporu: Erdoğan Köşk'e çıkmaz

28.10.2013 11:34
Abramowitz ve Edelman'ın hazırladığı raporda Türk politikasının geleceğine ilişkin tahminler yer aldı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Utku Çakırözer, Ankara'da görev yapmış ve Başbakan'ı yakından tanıyan iki eski büyükelçinin oluşturduğu raporu köşesine taşıdı. Söz konusu rapora göre Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olarak Köşk'e çıkmak yerine Başbakan kalabileceğine dair tahminler yer alıyor. 

İşte Çakırözer'in yazısındaki o bölümler;

BAŞKANLIK PLANINA GEZİ DARBESİ

Raporun bize göre en çarpıcı bölümü 'Erdoğan’ın Siyasi Geleceği' ara başlıklı bölüm... Erdoğan’ı, ikisi de iyi tanıyan Amerikalı eski büyükelçiler, şu tespit vetahminlere yer veriyorlar:

- Taksim protestoları sonrasında AKP yenilmez ve vazgeçilmez değil. Erdoğan’ın siyasette belirleyici olma özelliğinin süreceği kesin değil. Güçlü başkan olarakÇankaya’ya çıkma şansı ortadan kayboldu.

- Erdoğan’ın Türk siyasi hayatında bundan sonra ne rol oynayacağı konusunda, 'kişiliği' ve 'hangi görev için yarışacağı' belirleyici olacak.

EN OLASI SENARYO: BAŞBAKAN KALIR

Abramowitz ve Edelman’a göre Erdoğan, Gül ile olası bir güç gösterisini önlemek için son noktada Başbakan kalmayı tercih edebilir. Bu durumda önüne çıkacakengel ise AKP’ye kendi koyduğu 'üç dönem görev' kuralı. Kamuoyu önünde kendisine prestij kaybettirecek bu tüzük değişikliği için ise Erdoğan’ın 'İç ve dış komplolara karşı istikrarı koruma' gerekçesini öne sürebileceğini düşünen büyükelçiler, 'Şu anda en olası senaryo bu. Ama bir seçim zaferi kesinlikle garanti değil' diye noktalıyor, Erdoğan’ın geleceğine ilişkin analizlerini.ensonhaber

Bu haber toplam 1534 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri