Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İki yüzlü Belçika! Fransa'ya öyle Türkiye'ye böyle...

10.06.2016 03:35
Daha önce de Fransa'ya "şüpheli" iadesinde bulunan Belçika Paris terör saldırıları şüphelisi iki kişiyi daha elinde 2 ay tuttuktan sonra Fransa'ya iade etti. İki yüzlü Belçika, "şüpheli" değil, "suçu sabit olan ve Sabancı suikastında hakkında sağlam delil

Brüksel mahkemesi, Paris terör saldırıları şüphelisi Mohamed Abrini ile Mohamed Bakkali’yi Fransa’ya iade etme kararı aldı

Belçika, Paris terör saldırıları şüphelisi iki kişiyi Fransa’ya iade edecek.

Belçika Federal Savcılığından yapılan açıklamaya göre, Brüksel mahkemesi, Paris terör saldırıları şüphelisiMohamed Abrini ile Mohamed Bakkali’yi Fransa’ya iade etme kararı aldı.

Paris saldırılarının şüphelisi olduğu iddiasıyla aranan Mohamed Abrini 9 Nisan’da Brüksel’in Anderlecht bölgesinde yakalanmıştı. Abrini’nin Paris saldırıları sonrasında Salah Abdeslam’ın kaçtığı otomobili kullandığı iddiaedilmişti.

Abrini'nin ayrıca, 22 Mart'ta Brüksel Havalimanı saldırısının ardından kaçan"şapkalı şüpheli" olduğu belirlenmişti.

Diğer şüpheli Mohamed Bakkali’nin ise Paris saldırılarında kullanılan intihar bombalı yeleklerin bulunduğu Brüksel’deki bir apartman dairesini kiraladığı iddia ediliyor.

Brüksel'de bir metro istasyonu ve havalimanında 22 Mart'ta düzenlenen saldırılarda 32 kişi ölmüş, 270 kişi yaralanmıştı.13 Kasım'daki Paris saldırılarında da 130 kişi yaşamını yitirmişti. İki başkentteki saldırıların sorumluluğunu terör örgütü DAEŞ üstlenmişti.

Belçika, daha önce de Paris saldırıları şüphelisi Fransız vatandaşı Salah Abdeslam’ı Fransa'ya iade etmişti.

TÜRKİYE 20 YILDIR KATİLİNİ ALAMIYOR

Belçika, sadece şüpheli olarak elinde tuttuğu ve kısa sürede talepçi Avrupa ülkesine o kişileri iade ederken, suçu sabit olan ve hakkında ünlü iş adamı Özdemir Sabancı'yı öldürdüğüne dair sağlam deliller bulunan Fehriye Erdal'ı 20 yıldır Türkiye'ye iade etmiyor.

FEHRİYE ERDAL KİMDİR?

25 Şubat 1977 doğumlu olan terörist Fehriye Erdal, Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi üyesidir. 5 aydır temizlik işçisi olarak çalışmakta olduğu Sabancı Holding'in yönetim binası İstanbul Sabancı Center'a, 1996 yılının Ocak ayında Özdemir Sabancı'nın öldürülmesi eyleminden yargılanmıştır. 3 Kasım 1996'da Susurluk Kazasında ölen polis müdürü Hüseyin Kocadağ'ın aracılığıyla Sabancı Center'da işe alınmıştı. Sakıp Sabancı'yı öldürmek için binaya girmiş olan İsmail Akkol ve Mustafa Duyar önce Özdemir Sabancı'yı ve beraber toplantı yapmakta olduğu Sabancı Holding'e bağlı bir şirket olan Toyotasa'nın genel müdürü Haluk Görgün ile sekreter Nilgün Hasefe'yi öldürmüştür.

İddialara göre cinayet sonrasında bir tırın kasasında Türkiye'yi terk eden Fehriye Erdal önce Yunanistan daha sonrada Belçika'ya kaçmıştır. Burada Knokke kentinde kaldığı apartmanda 1999 senesinde yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanmış yargılanmasının sonunda 1 yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılmıştır.

2000 yazında hapishaneden çıkıp ev hapsinde tutulmuş, ancak Mart 2006 itibarıyla tekrar kayıplara karışmıştır. Eylül 2007'de Belçika'da sonuçlanan mahkeme kararı ile Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılanması kararı verildi. Ancak tutuklu kaldığı evden kaçmayı başarmış ve bir sonraki mahkemede beraatine karar verilmiş ve cezası 1250 Avro ağır para cezasına çevrilmiştir.

Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri