Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İkisi de hamile ikisi de öğrenci...

09.12.2010 16:49
Son öğrenci protestoları Türk medyasının çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi. İki hamile öğrenci... İkisi de bebeğini düşürdü... Ancak bir kısım medya birini hiç görmedi... Çünkü o başörtülüydü!

 

Hamile bir öğrenci protestoların simgesi haline getirilirken, başörtülü olarak derslere giren Nuray Canan Bezirgan'a yapılan polis müdahalesi hiç görülmemişti bile...

Ne istedikleri ve kimler tarafından organize edildildikleri belli olmayan protestocu gruplara sahip çıkan bir kısım medya, özellikle hamile haliyle olaylara karışan ve olaylar sırasında da çocuk düşüren öğrenciyi protestoların simgesi haline getirdi.

AYNI MEDYA BENZER OLAY FARKLI TAVIR

Hangi maksada yönelik olduğu belli olmayan protestoları çocuk düşüren öğrenci üzerinden meşrulaştırmaya çalışan bir kısım medya, başörtülü olarak okuma hakkı elinden alınan Nuray Canan Bezirgan'ı ise hiç görmemişti. Hamile olan Bezirgan, başörtülü olarak okuluna devam ettiği sırada polis zoruyla okuldan atılmış ve maruz kaldığı fiili müdahale sonucunda da çocuğunu düşürmüştü.

6 AY HAPİS VE İLTİCA

Bezirgan, "Eğitimi engellediği gerekçesiyle" polis zoruyla okuldan çıkarılmış daha sonra da 6 ay hapis cezasya çarptırılmıştı. Polis tarafından dövülerek çocuğunu düşüren Nuray Canan Bezirgan bu sebeple Kanada'ya iltica etmek zorunda kalmıştı. İstanbul Üniversitesi Saglik Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tibbî Dökümantasyon Bölümü ikinci sınıf ögrencisiyken başörtülü olduğu gerekçesiyle final sınavından polis zoruyla okuldan çıkarılan Bezirgan, Türkiye'deki başörtüsü yasağını hayretle karşılayan mahkeme heyetinin 2.5 saat içinde aldığı kararla Kanada vatandaslığına kabul edilmişti.

HAMİLE ÖĞRENCİNİN NE İŞİ VARDI PROTESTODA

Bezirgan, sadece başörtülü olarak okuluna devam etmek isterken başına olmadık iş açılmıştı. Şimdi ise protestoların simgesi haline gitirilen hamile öğrenciye devletin yaptığı hastane yardımı, "önce düşürt sonra yardım et, var mı böyle bir şey" mantığıyla sorgulanıyor. Ancak kimse çıkıp da, "Hamile bir öğrencinin ne işi vardı protestoda?" diye sormuyor.

ŞİDDET HOŞ GÖRÜLEMEZ

Protestolar sırasında polisin müdahalesiyle çocuğunu düşüren hamile öğrencinin maruz kaldığı şiddet kimse tarafından hoş görülemez. Bu olayın farklı boyutu. 8sutun.com olarak dikkat çekmek istediğimiz husus, gücün medyasının yani bir kısım medyanın iki benzer olaya nasıl çarpık bir mantıkla baktığıdır.

8sutun.com

Bu haber toplam 4276 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri