Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İkisi de aynı gün tahliye olmuş

04.04.2015 01:34
Savcı Selim Kiraz'ın şehit edilmesi ve Emniyet Müdürlüğü'ne saldıran teröristlerden ikisinin ‘aynı davada yargılanıp, aynı gün tahliye’ olduğu ortaya çıktı. Daha da ilginci İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşma dahi yapmadan dosya üzerinden avukatları

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit saldırganlardan Şafak Yayla ile İstanbul Emniyeti’ne saldırdıktan sonra öldürülen Elif Sultan Kalsen aynı davada yargılandı. Bu iki isimin de aralarında bulunduğu DHKP-C’lilere yönelik operasyon Ocak 2013’te yapıldı. Operasyon kapsamında Şafak ve Kalsen’in de aralarında bulunduğu bir grup 20 Ocak 2013’te tutuklandı. İki isim de Öğrenci Gençlik Dernekleri Federasyonu'nda birlikte gözaltına alındı.

O zamanki Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. Madde ile yetkili savcılığın 8 ay yürüttüğü soruşturma 25 Eylül 2013’te tamamlandı. Soruşturma kapsamında Şafak Yayla, ağabeyi Bulut Yayla ve Elif Sultan Kalsen’in de aralarında bulunduğu 13 kişi hakkında dava açıldı.

 

KOD ADI 'AKIN'

İddianamede Şafak Yayla’nın ‘örgütün legal kuruluşu Gençlik Federasyonu’nunda görevli olduğu ve örgütün yurtdışında bulunan merkez komitesi ile temasa geçme yetkisi bulunan bir örgüt üyesi olduğu’ belirtildi. İddianamede Şafak Yayla’nın kod adının da ‘Akın’ olduğu ifade edildi. Yayla’nın ülke genelinde örgüte katılan gençlere verilen eğitimlere de katıldığı ve eğitmen olarak görev yaptığı anlatıldı.

 

KALSEN SİLAH TEMİN ETMİŞ

İddianamede Elif Sultan Kalsen için de ‘örgütün legal kuruluşu Gençlik Federasyonu’nunda görevli olduğu ve örgütün yurtdışında bulunan merkez komitesi ile temasa geçme yetkisi bulunan bir örgüt üyesi olduğu’ belirtildi. Kalsen’in Hayata Dönüş Operasyonu'nda görev alan Binbaşı Zeki Bingöl'e yönelik suikast hazırladığı ve suikastta kullanılmak üzere 7,65 mm çapındaki silah temin ettiği belirtildi.

 

DURUŞMASIZ TAHLİYE

Kapatılan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davada, iki isim de ‘silahlı terör örgütüne üye olmak ve terör örgütüne propaganda yapmak’ suçlarından yargılandı.

 

TMK 10. Madde ile yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından bu dava dosyası İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Daha önce ‘kapsam ve büyük terör davalarına bakmayan’ bu mahkeme önce dosyayı kabul etti. Ancak duruşma dahi yapmadan dosya üzerinden avukatların talebi üzerine Yayla ve Kalsen’in de aralarında bulunduğu 11 sanığı tahliye etti.

Sanıklar 14 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye oldu. Tahliye gerekçesi olarak ise ‘savunmalarının alınmış olmasını’, ‘tutuklu kaldıkları süre’, ‘tutukluluk halinin devamının ölçülü olmayabileceği’ gösterildi. Tahliye edilen sanıklara yurt dışı yasağı konuldu. Tahliye kararının ardından mahkeme ilk duruşmanın da yedi ay sonra yani 17 Ekim 2014’te görülmesine karar verdi.

 

Kaynak: Al Jazeera

Bu haber toplam 1532 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri