Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osmanlı'nın en 'iktidarlı' kadınları

08.03.2011 14:58
"Kadınlar saltanatı" dönemi, türlü entrika ve büyük mücadelelere sahne olduğu kadar, hayatta kalabilme savaşının da verildiği bir dönemdi belki de... İşte geçmiş tarihimize damgasını vuran en 'kudretli' kadınlar:

Özlem Karadağı Doğan'ın haberi

Kuşkusuz bu kadınların gücünde, ihtirasları kadar, kendilerini ve oğullarını korumak zorunda oluşları da etkili olmuştu. Öyle ya da böyle... Onlar tarih boyu konuşuldu ve büyük olasılıkla konuşulmaya da devam edecek...

Kanuni Sultan Süleyman dönemini anlatan "Muhteşem Yüzyıl"dizisi, tarihçilerin bile hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığı "harem" olgusunu tartışmaya açarken, Meryem Uzerli'nin canlandırdığı Hürrem Sultan'la birlikte, Osmanlı saltanatına damgasını vuran güçlü ve ihtiraslı kadınlar da yeniden gündeme geldi.

Bir döneme hükmeden haseki ve valide sultanlar... Aslında sayıları bir elin parmağını geçmeyecek kadar az ve onların bir kısmını ismen de olsa biliyoruz. Kanuni döneminin sonlarında başlayıp, 1656 yılında Köprülü Mehmet Paşa'nın sadrazamlığına kadar devam eden dönemde, devlet yönetimi ve saray hayatında varlığını belirgin bir şekilde hissettiren bu kadınlar, bahsi geçen dönemin "kadınlar saltanatı" olarak anılmasına sebep olurlar.

İlk olarak Osmanlı tarihçisi Ahmet Refik Altınay tarafından 1916 yılında yayınlanan aynı adlı kitabında kullanılan "kadınlar saltanatı" dönemi, türlü entrika ve büyük mücadelelere sahne olduğu kadar, hayatta kalabilme savaşının da verildiği bir dönemdi belki de... Kuşkusuz bu kadınların gücünde, ihtirasları kadar, kendilerini ve oğullarını korumak zorunda oluşları da etkili olmuştu. Öyle ya da böyle... Onlar tarih boyu konuşuldu ve büyük olasılıkla konuşulmaya da devam edecek...

          Hürrem Sultan                           Mihrimah Sultan           
Osmanlı'nın en 'iktidarlı' kadınları-Galeri
 Osmanlı'nın en 'iktidarlı' kadınları-Galeri 

           Nur Banu Sultan                             Safiye Sultan

Osmanlı'nın en 'iktidarlı' kadınları-Galeri  Osmanlı'nın en 'iktidarlı' kadınları-Galeri

Kösem Sultan
Osmanlı'nın en 'iktidarlı' kadınları-Galeri

Tele Vizyon Dergisi'nin Mart 2011 sayısından alıntılanmıştır...

Kaynak:
Bu haber toplam 6318 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri