Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlhan Cihaner'den Erdoğan itirafı

04.04.2013 11:35
CHP Milletvekili İlhan Cihaner, Erzincan Başsavcısı olduğu dönemde Başbakan Erdoğan'ı yasadışı dinlettiğini kabul etti.

 

TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu, dün basın yayın kuruluşlarının temsilcilerini dinledi. Komisyonda bilgi veren Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi kurum olarak kendilerinin de dinlemeden mağdur olduklarını ifade etti. Selvi, komisyon üyesi CHP Milletvekili İlhan Cihaner’in başsavcı olduğu dönemde Başbakan RecepTayyip Erdoğan , eski Enerji Bakanı Hilmi Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Ahmet Albayrak’ı dinlettiğini kaydetti. Selvi, “Ahmet Albayrak’ın konuyla ilgisi olmadığı halde dinlendiği telefon tapelerini de komisyonunuza sunmak istiyorum” dedi. 
 
Söz konusu gelişmeden sonra, yan odada Teknik Alt Komisyonu'nun toplantısında bulunan Cihaner de görüşmeye katıldı. Yenişafak'ta yer alan habere göre CHP'li üyelerin tepkisine neden olan konuya ilişkin konuşan Cihaner dinlettiğini itiraf etti. Cihaner başka bir soruşturmadan dolayı Başbakan Erdoğan, Hilmi Güler, Kadir Topbaş ve Ahmet Albayrak'ın tesadüfi delil kapsamında dinlendiğini söyledi. Bunun üzerine Selvi, 'Sayın Cihaner, Erzincan'da yürüttüğünüz soruşturma kapsamında telefon dinlemelerinde, Sayın Başbakan, Hilmi Güler ve Kadir Topbaş'ın yaptığı konuşmalar bu telefon tapeleri içerisinde yer alıyor mu' sorusunu yöneltti. Soru karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Cihaner, 'Biz burada kovboy filmi oynamıyoruz. Siz bana soru soramazsınız. Burada soruları biz sorarız' cevabını verdi. Araya giren Komisyon Başkanı Şuay Alpay'ın Cihaner'e soruya cevap verip vermeyeceğini sorması üzerine Cihaner şöyle konuştu: "Şimdi eğer bir soruşturma kapsamında başka bir suç ile ilgili bir bilgi ele geçirilirse bu tesadüfi delil olarak tutanak altına alınır." 
 
Komisyon sözcüsü Yılmaz Tunç'un 'tapelerin neden Aydınlık Gazetesi ve T-24'te yayınlandığına' ilişkin sorusuna ise Cihaner, 'Herhalde bu komisyon benim savcıyken yürüttüğüm soruşturmaları soruşturmak için kurulmuş bir komisyon değil' diye cevap verdi.
 
Bu haber toplam 2016 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri