Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlk görev Guantanamo ve Filistin

22 Ocak 2009 / 09:57
ABD'nin yeni başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'daki mesaisine hızlı başladı.
Bu talimat doğrultusunda Guantanamo'daki 11 Eylül saldırılarıyla ilgili yargılama askıya alındı. Obama, ikinci icraat olarak Ortadoğu barışı için telefon diplomasisi yürüttü. İsrail'in Gazze saldırılarına karşı sessiz kalmakla eleştirilen Barack Obama, Filistin, İsrail, Ürdün ve Mısır liderlerini arayarak, Gazze'de sağlanan ateşkesi sağlamlaştırmak için çalışacağını belirtti. Görev süresinin başından itibaren Arap-İsrail barışı için etkin çaba göstereceği sözüne bağlılığının da altını çizdi. Ancak Bush döneminde büyük acılar yaşayan Ortadoğu halkları, Müslüman dünyaya olumlu mesajlar veren Obama'ya karşı temkinli yaklaşıyor.

ABD Başkanı Barack H. Obama, göreve başlamasından saatler sonra, Guantanamo'da yer alan savaş suçları mahkemesindeki askerî savcılardan beklemedeki bütün davaları 120 gün boyunca durdurmalarını istedi. Bunlar arasında, 11 Eylül saldırılarını planlamakla suçlanan 5 tutuklunun idamı talep edilen dava da bulunuyor. Bush yönetimi en az 80 mahkumun savaş suçları nedeniyle yargılanacağını bildirmiş; ancak sadece 3 dava sonuçlanabilmişti.

Obama'nın talebine bir askeri savcıdan olumlu cevap geldi. Askeri Hakim Albay Patrick Parrish, Kanadalı Ömer Hadr'ın Guanatanamo Savaş Suçları Mahkemesi'ndeki yargı sürecini askıya aldı. Hakim yayımladığı yazılı talimatta, bu davanın 120 gün askıya alındığını bildirdi. Uzmanlar, Barack Obama'nın 20 Mayıs'a kadar üsteki mahkumlar için "daha iyi kararlar alınabilmesi" amacıyla zaman kazanmak istediğini belirtiyor. Barack Obama, ABD'nin insan hakları geçmişinde bir leke olarak görülen Guantanamo kampını kapatacağı sözünü vermişti. İnsan hakları savunucuları ve askerî savunma avukatları da Obama'ya, askerî komisyonlar olarak bilinen özel mahkemeleri durdurması ve buralarda görülen davaları Amerikan mahkemelerine taşıması çağrısında bulunmuşlardı. 2002 yılı Ocak ayında açılan Guantanamo kampında hâlâ 245 yabancı tutuklu bulunuyor.

Metin, Starbucks'ta yazıldı

Başkan Obama'nın yemin töreninde yaptığı konuşmanın metnindeki tarihî cümleler 27 yaşındaki bir genç tarafından kaleme alındı. Jon Favreau, kısa saçları ve çocuksu yüzüyle sıradan biri gibi görünse de, ABD'nin yeni başkanının, Obama'nın deyimiyle "düşüncelerini okuyan adamı", yani metin yazarı. Beyaz Saray'daki metin yazarları arasında en gençleri olan Favreau, bundan 4 yıl önce Demokrat başkan adayı John Kerry ile çalıştığı dönemde şans eseri keşfedildi. Obama için 2004'ten bu yana çalışan Favreau, 2003'te Holy Cross Üniversitesi'nden okul birincisi olarak mezun oldu. Guardian gazetesi, Obama'nın yemin töreninde yaptığı konuşma metninin hazırlanma sürecini şöyle tarif etti: "Barack ilk toplantılarında Favreau'ya konuşma metniyle ilgili görüşlerini aktardı. Daha sonra haftalarca araştırma yaparak tarihçiler ve metin yazarlarıyla görüşen Favreau, eski yemin törenlerinde yapılan konuşmaları dinledi. Favreau, hazırlıklar tamamlandığında, Amerikan kahve dükkanları zinciri Starbucks'ın Washington'daki bir şubesinde kamp kurdu ve ilk metin taslağını hazırladı. Metni Obama ile Favreau arasında 4 ya da 5 kez mekik dokudu." Dış Haberler Servisi

Dünya liderleri umutlu mesajlar verdi

Barack Obama'nın önceki gün ABD yeni başkanı olarak yemin ederek göreve başlamasına dünya liderlerinden genel itibarıyla olumlu tepkiler geldi. Liderlerin, ABD'den beklentilerini de dile getirdikleri açıklamalarından bazı kesitler şöyle:

Rusya Başbakanı Vladimir Putin: En büyük hayal kırıklıkları büyük beklentilerden doğar.

Başbakan Tayyip Erdoğan: Beklentiler çok yüksek. Sayın Obama'nın önünde öncelikle küresel finans krizi var. Ortadoğu'da böyle bir şey söz konusu. Ama 'Sayın Obama'dan ne bekliyorsunuz?' diyorsanız, kimsesizlerin kimsesi, sessiz yığınların sesi olmasını bekliyorum.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy: Çalışmaya başlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz; böylece birlikte dünyayı değiştirebilelim.

İspanya Başbakanı José Luis Rodriguez Zapatero: Yeni başkana güven duyuyorum.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi: Finans krizi, Ortadoğu ve Afganistan'daki sorunlara karşı beraber mücadele etmek gerekli.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown: Yalnızca Amerikan tarihinde değil dünya tarihinde de yeni bir sayfa açıldı. Sadece Amerika'nın ilk siyahî başkanı değil; aynı zamanda kararlılıkla dünya sorunlarını çözmeye hazırlanıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Karşılıklı iletişime dayalı bir işbirliğini arzu ediyoruz. Obama'nın İran ile doğrudan görüşme yapmak istemesini anlıyorum; ancak bunun işlevi konusunda şüpheliyim.

AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana: Barack Obama çok taraflı diplomasi için bir şans. ABD herhangi bir ülke değil, ancak ABD dahil hiçbir ülke de sorunları tek başına çözemez.

Japonya Başbakanı Taro Aso: Asya-Pasifik bölgesinde barış ve refahı kalkındırmak için Obama ile birlikte çalışacağız.

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki: Obama'nın İran'la ilgili fikirlerini değerlendirmek için siyasi davranışlarını beklemek gerekiyor.

Fas Kralı 6. Muhammed: Ortadoğu'da Filistin halkının dramına son verecek çözüm planını hayata geçirmesini arzu ediyorum.

Tunus Başkanı Ben Ali: Obama'nın Ortadoğu'da barış için hiçbir çaba göstermeyeceğini anladım.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko: NATO üyeliği için ABD'nin desteğini de bekliyoruz ve Obama'yı bu çizgiyi takip etmeye çağırıyoruz.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez: Venezuela'daki devrim ABD Dışişleri politikası veya başkanı ne veya kim olursa olsun devam edecek. ABD'nin yeni bir başkanı var; ama hiç kimse hayale kapılmasın. Bahsettiğimiz Kuzey Amerika imparatorluğu.

Papa 16. Benedict: Barack Obama'yı uluslararasında anlayışı, işbirliğini ve barışı teşvik etmeye çağırıyoruz.
Kaynak:
Bu haber toplam 826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri