Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlk yerli tablet piyasaya sunuldu

26.11.2011 10:48
Cihazın tasarımı tamamen Türkiye'de yapıldı; işte teknik özellikleri...

General Mobile tarafından üretilen ilk yerli e-tab'in tanıtıldığı basın toplantısında konuşan General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, bu üründe donanımla yazılımı birleştirecek noktalara odaklandıklarını belirterek, olabildiğince ekosistemden faydalanarak, basit, sade, yalın ve kolay kullanılan bir arayüz oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti.

Araştırmalara göre tablet bilgisayarı olanların masaüstü bilgisayarlarını yüzde 28 daha az kullandıklarını ve televizyon izlemekle geçirdikleri zamandan daha çoğunu tablet başında harcadıklarını söyleyen Gölcü, e-tab'in IPS teknolojisi ile 180 her açıdan görüntüyü gösterme, ekrandaki görüntüyü Wifi özelliği olan cihazların ekranına aktarma, bir görüntüyü yakalayarak üzerine notlar alma imkanları sunduğunu anlattı.


Cihazın tasarımının tamamen Türkiye'de yapıldığını, yerel yazılıma sahip olmasına karşın komponent tarafında henüz Türkiye'den tedarik sağlayamadıklarını aktaran Gölcü, bir şarj ve pil üreticisiyle görüşmelere başladıklarını; şarj üreticisiyle bir noktaya kadar geldiklerini; pil konusunda TÜBİTAK ve diğer firmalarla görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Gölcü, "e-tab'deki yerli katkı payı şu anda yüzde 26 civarında. Hedefimiz 2012 sonuna kadar yerli katkı payını 2 katına, 2013 sonuna kadar ise yüzde 70-80'lere çıkarmaktır" diye konuştu.

''Bir sonraki ürünümüz 3G'li olacak''

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Gölcü, bugün hepsiburada.com'da satışa sunulan cihazın, teknoloji marketleri ve mobil cihaz satan bayilerde satışının gerçekleştirileceğini söyledi. Gölcü, cihazın bir sonraki versiyonunun 3G'li olacağını, 4G'li model üzerinde de çalışmaya başladıklarını belirtti.

Muzaffer Gölcü, Türkiye'deki uygulama geliştiricilere de çağrıda bulunarak, "En çok değer yaratacağımız kısmı yazılımda görüyoruz. Şirketimiz tüm uygulama geliştiricilere açık" dedi.

''899 lira çok yüksek, 799 lira olsun''

BTK Başkanı Tayfun Acarer, toplantıda ürünün fiyatının açıklanmadığını hatırlatarak, e-tab'in hangi fiyattan satılacağını sordu.

Yerli üretim e-tab'in 899 liraya satışa sunulacağının belirtilmesi üzerine Acarer, dün akşam General Mobile yöneticileriyle birlikte Bakan Yıldırım'la yaptıkları görüşmeyi anımsattı. Acarer, o görüşmede Yıldırım'ın, fiyatın daha düşük olmasını istediğini kaydetti.

Bunun üzerine e-tab'in fiyatı KDV dahil 799 lira olarak açıklandı.

e-tab'in özellikleri

Toplantıda verilen bilgiye göre, Android 2.3.4 Gingerbread işletim sistemine sahip e-tab, 16:9 geniş ekran, 8.9" ekran boyutu ve 1280*768 piksel ekran çözünürlüğü özelliklerini taşıyor.

550 gram ağırlık ve 10,8 milimetre incelikteki e-tab, bluetooth ve Wifi bağlantıları destekliyor. e-tab'in diğer özellikleri arasında 512 MB RAM, 6 saat video izletebilme, 6000 mAh Li-polymer pil, 32 gigabayta kadar harici kart desteği yer alıyor.

Ayrıca General Mobile, e-tab'i, İdefix işbirliğiyle, kullanıcılarına ücretsiz e-kitaplarla birlikte sunmaya hazırlanıyor.

AA

 

Bu haber toplam 2648 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri