Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlker Başbuğ'un oğlu: Tam bir iğrençlik

08.01.2012 10:06
Darbeye teşebbüsten tutuklanarak cezaevine gönderilen İlker Başbuğ'un oğlu Murat Başbuğ suskunluğunu bozdu.

erör örgütü lideri dedikleri babam, 1993-1995 yılları arasında Güneydoğu'da teröristlere karşı aslanlar gibi çarpıştı. Bir çatışmada şehit düşmesini son anda emir astsubayı önledi. Osman Pamukoğlu hayatta, sorsunlar ona.

İnternet Andıcı'ndan tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konulan eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un oğlu Murat Başbuğ, Hürriyet'ten Uğur Ergan'a konuştu.

Önceki gün ablası Feride Başbuğ ile cezaevindeki babasını ziyaret ederek yanında yarım saat kalan Murat Başbuğ, "Önce duygusal bir konuşma oldu aramızda, ama daha sonra realiteleri konuştuk" dedi. Babası hakkındaki suçlamaları "trajikomik" olarak nitelemesinin hafif kaldığını belirten Murat Başbuğ, "Bana göre ise tam bir iğrençlik" dedi. Murat Başbuğ'un açıklamaları özetle şöyle:

DUYGUSALLAŞTIK

"Ablamla babamın yanına gittik. Yaklaşık yarım saat kaldık. İlk başlarda karşılıklı duygusallık vardı, ama kısa sürdü. Kolay değil, 40 yılını Türk Silahlı Kuvvetleri'ne vermiş, onur ve gururla vazifesini yapmış bir insan. Duygusallıktan kurtulup realiteleri konuştuk. Kendi isteği ile tek kişilik bir odada kalıyor. Televizyon var, ama olayla ilgili dünyada ne olup bittiğini öğrenmek istedi. Biz de anlattık kendisine.

TAM BİR İĞRENÇLİK

Aslında 2008 yılından beri bekliyorduk bir şey olacağını. Babam ifadesinde de çok açık şekilde söyledi. Devletin zirvesinde Cumhurbaşkanı, Başbakan'la oturup konuşmuş, durum değerlendirmesi yapmış, nasıl terör örgütünün başı olabilir? Terör örgütü lideri dedikleri babam, 1993-1995 yılları arasında Güneydoğu'da teröristlere karşı aslanlar gibi çarpıştı. Bir çatışmada şehit düşmesini son anda emir astsubayı önledi. Osman Pamukoğlu hayatta, sorsunlar ona. Babam hakkındaki suçlamalara 'trajikomik' diyor ya, bence çok hafif bir tanımlama. Bana göre bu suçlamalar tam bir iğrençlik.

UYDURMUŞLAR

Babamın da, bizim de moralimiz çok iyi. Tüm gerçekler ortaya çıkacaktır. Kimseden bir şey istemiyoruz. Tek isteğimiz en kısa sürede mahkemenin yapılması, babamın söylediklerinin hiç saptırılmadan kamuoyuna iletilmesidir. Yok askere moral olsun diye, 'Kağıt parçası' falan demiş. Yok böyle bir şey, uydurma."

İLKER'E YAPILANLARI ANLAMAK İMKANSIZ

Balyoz Darbe Planı davasından tutuklu eski 1'inci Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgül Doğan, dün sabah Başbuğ'un eşi Sevil Başbuğ'u telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Nilgül Doğan, Sevil Başbuğ'un kendisine neler söylediğini şöyle anlattı:

"Sizlerin eşleri tutuklandığından beri benim içim zaten kan ağlıyordu, o da eklendi. Ne diyeyim? Böyle bir şey olabilir mi? İlker'e yapılanları anlamak mümkün değil. Dirayetliyiz, onun da bizlerin de morali çok iyi."

KOZİNOĞLU KORKUSU

Nilgül Doğan, Çetin Doğan'ın durumuyla ilgili de şunları söyledi: "Kan sulandırıcı ilaç aldığından vücudunda bazı yaralar çıktı. Jandarma eşliğinde tedaviye gitmeyi içine sindiremiyor. Bir sürü insan aynı durumda. Allah korusun birisinin başına Kaşif Kozinoğlu gibi bir şey gelmesinden korkuyoruz. Akıl almaz şeyler oluyor cezaevinde ve duruşmalarda. İnsanlar, haklarında ortaya atılan iddiaları, yer ve tarih vererek çürütüyorlar. 'Türkiye'de şu suçu işlemişsiniz' iddiasında bulunuyorlar. Oysa adamcağız, belirtilen tarihte Türkiye'den binlerce kilometre ötede bir başka görevde olduğunu ispat ediyor. Mahkeme Başkanı bunun üzerine sadece 'Pekala' diyor. Böyle bir şey olur mu? Sürekli 'Pekala' duyuyoruz. 'Pekala' duymaktan bıktık. O zaman gereğini yapsana."

Bu haber toplam 4978 defa okunmuştur
Güler misin, Ağlar mısın !?
Şükrü Timur
Murat'cık,senin babacığın mı, 93-95 arası PKK'ya karşı 'ASLANLAR' gibi çarpıştı!? 'NANKÖR KEDİLER', ne zamandan beri 'ASLAN' oluyorlar!? Pamukoğlu,bundan birkaç zaman önce,siyasetçi olduktan sonra,emrime 3000 asker verin PKK'yı bitireyim demeye başladı! Peki 93-95 yılları arasında babacığın ve Pamukoğlu o bölgede emirlerinde olan koca bir 'ORDU' ile niye, PKK'yı bitirmediler de,binlerce tüyü yeni bitmiş genci bitirip,acemi askerleri ölüme sürdüler!? Bırakın bu tırışkadan martavalları da,bülbül gibi nağme yapacağınıza,'GERÇEKLERİ' şakıyın! Yoksa 'AĞLAMA DUVARINDAN' daha çok 'DÖRT DUVAR' arasında 'KAFA SALLARSINIZ'! Murat'cık, sizler, Türkiye'yi 'ÇIFITIN KAN PAZARLIĞI' yaptığı 'ARENA YA DA TİCARETHANE' mı sandınız!? Sizler, Türkiye'yi sahipsiz mi sandınız!? Senin baban ve baban gibi ikiyüzlü yandançarklılar.. 'ŞEREFLİ TÜRK ORDUSUNA,ER BİLE OLAMAZ'! Tartıyı tırtlatmayın, hadi başka kapıya!
08 Ocak 2012 Pazar 15:03
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
oldu gözlerim doldu
sevgi özel
merak etme babanıza birşey olmaz nasıl olsa yüce divana gitmeyecek.okuduğum haberlere göre bir ara sizin pkk bölge sorumlusu bir gençle samimi arkadaş olduğunuz yazılmıştı noldu o iş?umarım doğru değildir.tabii babanız ,objektif düşünemezsiniz.ama askerin siyasete karışması yüzünden bu ülkenin de evlatları anaları ağladı.darbeler yüzünden ülke gerilerde kaldı.meşhur laf da var "el aya, biz yaya" diye.insaflı ve adaletli olun.suçıu yoksa aklanır zaten.
08 Ocak 2012 Pazar 13:07
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri