Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan"IMF'ye karşı ülke menfaati gözeteceğiz"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF ile yapılan pazarlık sonucunda ülkenin menfaatine ters gelecek bir anlaşmaya imza koymayacaklarını söyledi.
Partisinin Çorum Abide Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, ülkenin 6.5 sene önceki gibi başı öne eğik, halsiz, mecalsiz Türkiye olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, dünyanın en büyük 17, Avrupa'nın da en büyük 6. ekonomisine sahip olduklarını kaydetti.

Göreve geldiklerinde Türkiye'nin kamu net borç stokunun GSYİH'ye oranının yüzde 64 olduğunu anlatan Erdoğan, ''Şimdi kaç biliyor musunuz?'' sorusuna, miting alanından bir genç kızın, ''Yüzde 25'' demesi üzerine Erdoğan, ''Aferin, dersini iyi çalışmışsın, ama bunlar bilmiyor. Bak benim kızım, gencim, vatandaşım biliyor. Mesele bu." dedi

Yüzde 63 olan gecelik faizi 11.5'e düşürdüklerini belirten Başbakan Erdoğan şunları söyledi: "Giydiğiniz elbiseden ayakkabıya, yediğiniz ekmeğe kadar her şeyde bu faiz var. Bunu 63'ten 11'e düşüren bu iktidar. Devamlı bu yükü indiriyoruz. Şu anda bunlar başarılıyor. Ama yatıyorlar, kalkıyorlar iftira, yalan. Bunlarla bu işi götürmek istiyorlar. Diyorlar ki IMF, IMF... IMF ile alakalı ülkemin menfaatlerine en ufak ters gelen bir anlaşmaya biz imza koymayız. Ha, kafamıza yatarsa, ülkemin menfaatlerini orada görürsek, o gün imzayı atarız. İster seçim öncesi olur, ister seçim sonrası olur. İşte konuşuyorlar. Ta geçen mayıstan bu yana niye biz bunu imzalamadık. İşimize gelmiyordu da onun için. İşimize gelen olduğu anda imzayı atarız, aksi takdirde atmayız. Bizden önce MHP'nin ortağı olduğu iktidar, dünyanın kredisini aldı. 30 milyar dolar aldı IMF'den. Bize nasıl devrettiler? IMF'ye Türkiye'nin borcu 23.5 milyar dolardı. Şimdi ne kadar borcumuz var? 8 milyar dolara düştü. Kim ödedi bu borcu? AK Parti iktidarı ödedi. Geldik, Merkez Bankası'nın kasasında ne vardı? 26.5 milyar dolar vardı. Şimdi ne var? 68 milyar dolar var.'' (CİHAN)


Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri