Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"IMF sosyal devlet düşmanı"

14 Şubat 2009 / 17:55
Emekli Bir-Sen: Sosyal devlet düşmanı IMF ile anlaşma istemiyoruz
Emekli- Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş, IMF'nin emekli maaşlarından yüzde 8 gelir vergisi alınması teklifine sert tepki gösterdi. IMF'nin emeklilere tahammül edemediğini dile getiren Odabaş, IMF'nin bu teklifle sosyal devletin dibine dinamit koymak istediğini söyledi.

IMF'nin kriz ortamında sosyal patlamaları fitillemeye çalışan dayatmalarda bulunduğuna işaret eden Odabaş, "Bu dayatmalar sürpriz değildir. IMF'nin yükselen ve gelişen piyasaların önüne geçme politikalarına uygun bir yaklaşımdır." dedi.

Emekli- Bir-Sen Genel Başkanı Odabaş, yaptığı açıklamada, açlık sınırının altında yaşayan ve son ekonomik krizle hayat şartları daha da zorlaşan emeklilerin aylıklarından vergi alınmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Odabaş, "IMF'nin asıl amacı Türk toplumuna krizin varlığını hissettirecek acı bir reçete dayatmak ve Türkiye'nin krizi fırsata dönüştürme çabalarını emekliler üzerinden sabote etmektir." dedi.

IMF'nin kriz ortamında sosyal patlamaları fitillemeye çalışan dayatmalarda bulunduğunu dile getiren Odabaş, "Bu dayatmalar sürpriz değildir. IMF'nin yükselen ve gelişen piyasaların önüne geçme politikalarına uygun bir yaklaşımdır. Krizi derinlemesine yaşayan ABD dahil, diğer ülkelerde devlet vatandaşına gelir artırıcı kaynak aktarımı yaparken IMF'nin emeklilerden başlayarak, özellikle dar gelirlilerin ücretlerinde azaltmaya ve yüksek oranlı vergi uygulamaya yönelik teklifleri IMF'nin çaylak uzmanlar topluğu olduğu konusundaki kanaatimizi de güçlendirmiştir." şeklinde konuştu.

Piyasaların durgunluk yaşadığı bugünlerde piyasaları canlandırıcı öneriler getirilmesi, başta emekliler olmak üzere tüm çalışanların gelirlerinin artırılması yönünde politikalar uygulanması gerektiğini ifade eden Odabaş, "Emekli maaşlarında seyyanen 350 TL iyileştirme bekliyoruz. Daha çok küçük esnaftan alış veriş yapan emeklilerin aylıklarındaki bu artış piyasaların canlanmasına da katkı sağlayacaktır." dedi.

Odabaş, IMF'nin bu densizliğine karşı hükümetin somut ve IMF'nin anlayacağı dilde bir cevap vermesi amacıyla emeklilere sendika hakkı tanınması ve çalışanlara maaşları nedeniyle ödenmekte olan promosyondan emeklilerin de yararlandırılması konusunda bir Başbakanlık Genelgesi yayınlanması gerektiğini ifade etti.


(CİHAN)


Bu haber toplam 1250 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri