Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IMF, Yunanistan'ın ipini çekti: Ödeyeceksin!

17.04.2015 12:06
Derin ekonomik kriz yaşayan Yunanistan'a bir kötü haber de IMF'dem geldi. Başkan Christine Lagarde, "Erteleme olmaz; Yunanistan da ödesin" dedi.

Hem ekonomik hem de finansal olarak derin bir kriz yaşayan Yunanaistan bir kötü haber de Uluslararası Para Fonu'ndan(IMF) geldi. AB ile yaptığı finansman sağlama ve borç erteleme görüşmelerinden istediği sonuçları elde edemeyen Komşu, son olarak çareyi Almanya'dan savaş tazminatı istemekte bulmuştu. Almanya'nın verdiği yanıt ise "o defter kapandı" olmuştu.

"ERTELEME OLMAZ"

Halen krizin etkilerini derinden hisseden Komşu'ya bir kötü haber de IMF Başkanı Lagarde'dan geldi. Lagarde, Yunanistan`ın borç ödemesini ertelemesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Yunanistan ile ilgili sular durulmuyor. IMF'nin son 30 yılında bu yönde bir uygulamaya gitmediğini belirten IMF Başkanı Christine Lagarde, Atina'ya reformların oluşturulması için gereken teknik çalışmayı sürdürmesini tavsiye etti.

 

"YUNANİSTAN DA ÖDESİN"

Lagarde, Washington'da yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın borç ödemelerinde ertelemeye gitmenin tavsiye edilebilecek bir karar olmadığını ifade etti. Hiçbir gelişmiş ülkenin IMF'ye olan borcunu ödeme konusunda böyle erteleme yollarına başvurmadığını aktaran Lagarde, Yunanistan konusundaki düşüncelerinin aynı olmasını dilediğini söyledi.

GELECEK AY 1 MİLYAR DOLAR ÖDEMEK ZORUNDA

Konuya yakın 3 kaynağa göre Yunan yetkililer bu ay kreditörlere nakit sıkıntısı yaşayabileceklerini ve IMF'ye ödemeyi kaçırabileceklerini söylemişlerdi. Yunanistan ödemeyi gerçekleştirdi ve bu da müzakerelerin sürdüğü şeklinde yorumlandı. Yunanistan'ın önümüzdeki ay IMF'ye 1 milyar dolar ödeme yapması gerekiyor. Bu ödemenin kaçırılması Yunanistan'ı Zimbabve, Somali ve Sudan gibi ülkelerin yer aldığı bir gruba sokacak.

ERTELEMEYE YEŞİL IŞIK YOK

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalıp kalmayacağını sadece Yunanlıların belirleyebileceğini söyledi. Brookings Enstitüsü'nde konuşan Schaeuble, borcun ertelenmesi veya kısılmasına yeşil ışık yakacak bir sinyal vermedi. Schaeuble, Yunanistan'da asgari ücretin ve kamu kurumlarının payının diğer Euro Bölgesi ülkelerinden yüksek olmasına dikkat çekti.

Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri