Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

IMF'ye 100 milyar dolar

15 Şubat 2009 / 11:09
Roma'daki G-7 toplantısı sırasında, Japonya ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında 100 milyar dolarlık bir kredi anlaşması imzalandı.
Japonya Maliye Bakanı Shoichi Nakagawa ve IMF Başkanı Dominique Strauss-Khan arasında imzalanan anlaşma, IMF'e 100 milyar dolara kadar kredi sağlanmasını öngörüyor.

Strauss-Khan anlaşma sonrasında yaptığı değerlendirmede, sağlanan ek krediden memnuniyetini belirterek, "İmzalanan anlaşma, Japonya'nın dünyanın ekonomik sorunlarına çok taraflı bir yaklaşımı desteklemede önemli bir rol üstlendiğini göstermektedir" dedi.

Öte yandan G7 toplantısındaki ikili görüşmelerde, ABD Maliye Bakanı Timothy Geithner en fazla ilgi odağı olan isimler arasında yer aldı.

Barack Obama yönetiminin bakanlarından Geithner, katıldığı ilk uluslararası etkinlik olan G-7 toplantısı sırasında tüm bakanlarla ikili temaslarda da bulundu.

Geithner'le görüşen bakanlar, ABD'nin küresel ekonomik krizle mücadelede korumacı önlemlere sığınmayacağı konusunda güvence aldıkları belirttiler.

Almanya Maliye Bakanı Peer Steinbrueck, ABD'li dengiyle yaptığı görüşmeyi, "Geithner'le korumayı önlemlerden uzak durulması hususunda da mutabakat içerisindeyiz" sözleriyle değerlendirdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri