Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İmparatorluk günlerine dönüş!

02.11.2011 17:01
İngiliz Time Gazetesinde yer alan analize göre, Türkiye eskiden Osmanlı toprağı olan coğrafyalara

İngiliz Times gazetesinde yer alan analiz, Türkiye'nin eskinden Osmanlı toprağı olan coğrafyalara yönelmesine dikkat çekiyor.

Times gazetesinin dünya sayfalarında yer alan kapsamlı incelemenin başlığı "Akdeniz altında yatan servet diplomatik tansiyonu yükseltiyor".

Haberde Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de artan petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerinin, İsrail ve Kıbrıs'la gerilim yarattığı belirtilmiş, Kıbrıs'lı diplomat Andreas Mavroyianis'in şu iddiasına yer verilmiş:
Ankara Doğu Akdeniz'in ortasından bir çizgi çekip kuzeyini kendisi, güneyini de Mısır'ın kontrol etmesini arzuluyor.

Times'ın haberinde söz konusu doğal gaz araştırmaların henüz sonuçlanmadığı ancak olumlu sonuç alınması halinde orta doğunun dengelerinin değişebileceği ve Türkiye'nin yeni güç paylaşımında rol kapmaya hayli istekli olduğu söylenmiş.

Haberle birlikte sunulan, James Hider imzalı analiz yazısının başlığı ise "İmparatorluk günlerine dönüş".

Türkiye'nin AB üyeliğini başaramayarak eskinden Osmanlı İmparatorluğu toprakları olan coğrafyalara yöneldiği söylenen yazıda, Mısır'da devrim sonrası kurulan yeni idarenin Ankara'nın kanatları altına girebileceği belirtilmiş.

Hider, bu gelişmelerden tedirgin olan ve ilişkilerin kopma noktasına geldiği İsrail'in, Ankara'nın tarihi rakipleri olan Atina ve Sofya'ya yöneldiğine dikkat çekmiş.

NTV

Bu haber toplam 2640 defa okunmuştur
TARİHİ DEVAMLILIK
Turan HACIMEMİŞOĞLU
Türkiye tarihi bir arızaya uğradı.Bugün bütün olumsuzluklara rağmen tarihi devamlılığa doğru bir yöneliş sürüyor.Nehirler elbette yataklarından akacak.Yolu ve yönü değişmiş sular ilk fırsatta esas mecrasından akar.Hiç kimse bu akışı durduramaz.
03 Kasım 2011 Perşembe 09:33
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri