Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“İnancımıza saygılı bir anayasa istiyoruz”

20.06.2011 15:03
Diyanet- Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, başörtü yasağının da son bulmasını istedi.

İmam Hatiplerin orta kısımlarının yeniden açılmasını ve Kur'an öğreniminde 12 yaş sınırının son bulmasını talep eden Diyanet- Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, başörtü yasağının da son bulmasını istedi.

Sendika olarak 12 Haziran seçimlerinin ardından acilen yapılması gereken taleplerini sıralayan Bayraktutar, olmazsa olmazlarının arasında yeni bir anayasa olduğunu da vurguladı. Bayraktutar, “Dini inanç ve vicdan özgürlüğü mutlaka koruma altına alınmalıdır. İnancımıza saygılı bir sivil anayasa istiyoruz” dedi.

Darbe anayasasının düşünce ve inanç özgürlüğünü büyük oranda sınırladığını belirten Bayraktutar, “İfade ve örgütlenme özgürlüğünden, inanç özgürlüğüne kadar anayasanın temelinde özgürlüklerin bulunmasını istiyoruz” diye konuştu. Yeni anayasanın mutlaka toplumun tüm kesimlerini kucaklaması gerektiğine işaret eden Bayraktutar, “Yeni bir özgürlükçü anayasa için şeffaf biçimde çalışacak mekanizmalara ihtiyaç vardır. Katılım ancak bu şekilde etkin olabilir. Demokratik, katılımcı anayasa için sorumluluk almaya hazırız. Artık toplum yönetimde daha fazla öne çıkmalıdır. Halkın yönetime tam anlamıyla katılma zamanı gelmiştir. Yıllardır aranan uzlaşma sandıktan çıkmıştır” dedi

BAŞAK MEDYA AJANSI

Bu haber toplam 1454 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri