Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnce Mısır ile Türk polisini bir tuttu

18.08.2013 12:50
Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen İnce, burada parti binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce "Mısır'da insanlara gaz bombası atılmasını, öldürülmesini, onlara kurşun sıkılmasını tabi ki CHP olarak kınıyoruz ama bu uygulamalar bize bir yerden tanıdık geliyor, yani bu uygulamalar Gezi Parkı'ndaki eziyetin biraz daha serti" dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen İnce, burada parti binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik yapılan katliama işaret eden İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır'da yaşanan olaylarla Türkiye'de yaşanan olaylar arasında bağlantı kurduğunu ifade etti.

"Biz bunları Gezi Parkı'ndan biliyoruz" değerlendirmesinde bulunan İnce, şöyle konuştu:

"Mısır'da yaşanan olaylarla Türkiye'de yaşanan olaylar arasında bağlantı kuruyor. Mısır'da insanlara gaz bombası atılmasını, öldürülmesini, onlara kurşun sıkılmasını tabi ki CHP olarak kınıyoruz ama bu uygulamalar bize bir yerden tanıdık geliyor, yani bu uygulamalar Gezi Parkı'ndaki eziyetin biraz daha serti. Gezi Parkı'ndan biz bunları biliyoruz. Şafak vakti insanların çadırlarının nasıl yakıldığını, şiddet uygulandığını biliyoruz. Mısır'da cadı avı varmış, Türkiye'de cadı avı yok mu? Sabahın köründe insanların evi basılmıyor mu? Facebook, twitter üzerinden hesaplar kontrol edilmiyor mu? Okul müdürleri toplanıp 'hangi öğrenciler katıldı' diye soru sorulmuyor mu? 'Bak KPSS'de gösteririz size' diye tehdit edilmiyor mu? Mısır'daki gösterileri hak olarak görenler Türkiye'deki gösterileri terör eylemi olarak gösteremez."

Mısır'da darbecilerin insanlara, 'meydanları boşaltın' dediğini anlatan İnce, "Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan ne dedi, 'meydanları boşaltın'. Mısır'daki darbecilerle Türkiye'deki Recep Tayyip Erdoğan aynı sözleri söyledi. Her ikisi de 'meydanları boşaltın' dedi. Başbakan Mısır'da yetkililere 'halkın vergisi ile halka mermi atamazsın' diyor. Halkın vergisi ile halkın üzerine TOMA'ları nasıl sürüyorsun. Halkın vergileri ile halkın üzerine o gaz bombalarını nasıl atıyorsun" ifadelerini kullandı.

İnce, konuşmasında, başta eğitim olmak üzere hükümetin bazı uygulamalarına yönelik eleştirilerde de bulundu.

KAYNAK:AA


 

Bu haber toplam 1614 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri