Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnfazlar Örgüt İçi hesaplaşma...

12.01.2013 12:23
Fransız polisine göre Paris'teki üçlü infaz, örgüt içi hesaplaşma. Terör uzmanı polisler, "Müzakere sürecinde Türk gizli servisi buna kalkışmaz" diyor

Paris'in göbeğinde, Lafayette sokağı, 147 numaralı binada 3 PKK'lının gündüz vakti öldürülmesi Fransa'da derin bir şok yaratırken, suikastı soruşturmakla görevlendirilen terörle mücadele ekipleri PKK içi hesaplaşması ihtimali üzerinde duruyor. Özellikle birden fazla olduğu sanılan saldırganların suikastın yapıldığı ve girişinde dijital kodlu kilidin bulunduğu binaya kapıyı zorlamadan girmeleri, Fransız yetkililerin bu tezini güçlendiriyor.

CİNAYET SİLAHI 7.65'LİK...

Nitekim Fransız terörle mücadele biriminden bir polis yetkilisi de "Bu tip bir operasyonun, Türk devleti tarafından yapılmış olma olasılığını zor görüyorum. Zaten Paris ve Ankara arasında adli ve polis işbirliği oldukça gelişmiş durumda" yorumunu yaptı. Bir Fransız terörle mücadele hâkimi ise "Böyle bir konjonktürde böyle bir olayı Türk gizli servisinin yapması çok zor" diye konuştu. Terörle mücadele birimlerinin verdiği bilgilere göre olay çarşamba günü saat 13.00 - 15.00 sıralarında gerçekleşti. İki kişi oldukları düşünülen saldırganlar önce binanın girişindeki şifreli kapıdan kolayca içeri girdi. Ardından birinci kata çıktılar. Kapıyı Almanya'dan Fransa'ya staj yapmak için gelmiş olan 25 yaşındaki Leyla Söylemez açtı. Saldırganlar ellerindeki 7.65 mm çapındaki susturuculu silahla Leyla'yı karnından ve alnından vurdular. Saldırganlar daha sonra arka odaya geçtiler, odada bulunan 28 yaşındaki Fidan Doğan ve 55 yaşındaki PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ı enselerinden vurdular. Almanya'da bir toplantıya gitmek üzere olan iki kadının üzerinde mantolar, yanlarında ise hazırladıkları bavul vardı. Saldırganlar üç kadını da öldürdükten sonra kapıyı kilitleyip çıktılar. Cesetleri ise saat 01.00'i biraz geçerken bulundu.

'AMAÇ BARIŞI SABOTE ETMEK'

Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan, şunları anlattı: "Olayın gerçekleştiği yer galiba bilinen bir yer. Ben hiç gitmedim ama kapıda iki dijital kod varmış. Her elini kolunu sallayanın içeri girebileceği bir bina değil. Büyük ihtimalle oraya girenler Sakine Cansız tarafından tanınan insanlardı. Katiller kim olursa olsun, barış sürecini sabote etmek istedi."

FİGARO DA 'ÖRGÜT İŞİ' DEDİ

INDEPENDENT
(İngiltere): "Türkiye'nin savaşı, Paris sokaklarını vurdu."
BBC (İngiltere): "Polis, PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın katillerin peşinde. Saldırının arkasında kim olursa olsun cinayetler, sürdürülen görüşmeleri daha da zorlaştıracak."
FINANCIAL TIMES (İngiltere): "PKK içinde müzakerelere karşı çıkan unsurların eseri olduğu düşünülüyor."
TIMES (İngiltere): "Bu cinayetler, istikrar arayışını rayından çıkaramaz. Öcalan bir Nelson Mandela değil."
TELEGRAPH (İngiltere): "Türkiye, sık sık Fransa, Almanya ve Hollanda'yı PKK'yı desteklemekle, aranan militanları iade etmemekle suçluyor."
WASHİNGTON POST (ABD): "Türk milliyetçiler ve Kürt yetkilileri birbirini suçluyor."
HERALD TRIBUNE (ABD): "Teoriler, Paris cinayetlerini Kürt barış girişimine bağlıyor."
LE FIGARO (Fransa): "Fransız polisi bir iç hesaplaşma üzerinde duruyor."
LIBERATION (Fransa): "Hem Türk devleti, hem de PKK içinde kızgın hasımları olan bir müzakere sürecini çökertme çabasıdır."
LE MONDE (Fransa): "Otopsi bulguları ve polisin tespitleri infaz tezini doğruluyor."

Sabah

Bu haber toplam 2504 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri