Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atatürk'ü Vahdettin görevlendirdi

23.05.2011 09:39
İngiliz Yüksek Komiseri Sir Horace Rumbold'un kaleme aldığı raporlarda, Atatürk'ün, Milli Mücadele'yi başlatması için bizzat padişah tarafından teşkilatlandırıldığı belirtiliyor.

Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Satan'ın 'İngiliz Yıllık Raporlarında 1920' adlı kitabında Milli Mücadele tarihine ışık tutacak yeni belgeler yer alıyor. Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışı ile ilgili çarpıcı bilgilerin yer aldığı raporlarda, döneme ait şu bilgi aktarılıyor: "Mustafa Kemal'in bölgeye (Samsun) yollanma girişiminin ilk adımı, Ferit Paşa'nın Paris'e doğru yola çıkmasından hemen önce atılmış olmakla birlikte, daha büyük bir projeyi uygulamaya koymak için Paşa'nın (Damat Ferit) şehirden ayrılması söylenmiştir."

İngiliz devlet arşivlerinde bulunan ve İngiliz Yüksek Komiseri Sir Horace Rumbold'un kaleme aldığı raporlara göre, Mustafa Kemal Paşa'nın 'başmüfettiş' sıfatı ile görevlendirilmesi, daha büyük bir planın parçası. Rumbold, Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışının askeri yetkililerce tasarlandığını belirtiyor. Padişah'ın Milli Mücadele'ye destek için ise şu stratejiyi izlediğini ifade ediyor: "Her biri ayrı bir askeri başmüfettişliğin idaresinde olmak üzere, tüm ülkeyi benzer teftiş bölgelerine ayırmaktır." Rapora göre, Mustafa Kemal, Milli Mücadele'yi başlatması için bizzat Padişah tarafından görevlendiriliyor. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Padişah tarafından teşkilatlandırıldığına dikkat çeken Rumbold, resmi tarihin tam tersi bir görüşü şu sözlerle dile getiriyor: "Milli Mücadele hareketi ile ters düştüğü görülen kişi ve kurumların, milletin yeniden dirilişi formüllerine tümüyle muhalif oldukları düşünülmemelidir.

Muhtemeldir ki, Damat Ferit Paşa'nın kendisi dahi, halkta var olan vatanseverlik duygusunun teşkilatlandırılmasına sıcak bakmaktaydı." Raporlarda, İstanbul hükümeti yani Damat Ferit Paşa ile çalışanların da milli bir harekete taraftar oldukları anlatılıyor. İngiliz Yüksek Komiseri Rumbold, bu durumun, 'hiçbir zaman tam anlamıyla açıklanmayan koşullar altında' meydana geldiğini vurguluyor. Milli Mücadele tarihine ışık tutacak raporlar, 90 yıldır İngiliz devlet arşivlerinde bulunuyor. Belgelere ulaşıp raporları yayına hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Ali Satan, "Bu yıllık raporlarda daha ilginç bilgiler çıkacağını söyleyebilirim." ifadelerini kullanıyor.

Bu haber toplam 5982 defa okunmuştur
Gerçekler günyüzüne çıkıyor.
R.İsmail NERGİS
Cumhuriyetin ilanından sonra ittihat ve terakki cemiyeti zihinlileri tarafından kasıtlı olarak ve saptırlarak Vahdettin kötülenmişti vatanı satmakla suçlanmıştı.aynı hadise 2.Sultan abdülhamit içinde aynısı kızıl sultan olarak lanse edilerek kötülenmişti.gerek padişah Sultan Abdülhamit gerekse Sultan vahdettin yüreği iman ile vatan sevgisi ile dolu kişilerdi.Sultan Abduülhamit'e osmanlı devletinin iç ve dış borçlarını ödeyecek şekilde trilyon dolar teklif edildiği halde kudusü yahudilere satmamıştır.Her ikiside memleketin ulvi şahsiyetlerindendi.Ruhları şad olsun Mekanları cennet olsun
23 Mayıs 2011 Pazartesi 14:57
Beğendim (3)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri