Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İNGİLTERE AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN ÇIKIYOR

23.01.2013 12:27
İngiltere Başbakanı Cameron: 2015'te seçimi kazanırsam AB üyeliğimizi referanduma götüreceğim...

Ekonomik kriz nedeniyle son dönemde geleceği tartışmalı bir hale gelen Avrupa Birliğiyle ilgili İngiltere'den çok çarpıcı bir haber geldi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, 2015 yılında seçimi kazanması durumunda İngiltere'nin AB üyeliğini referanduma götüreceğini söyledi.

Eğer referandumdan "AB Çıkalım" kararı çıkarsa İngiltere Avrupa Birliği'nden ayrılacak. Halen Avrupa Birliği üyesi olan İngiltere, AB ortak para birimi Euro'ya geçmemişti. İngiltere halen ulusal para birimi Sterlin'i kullanıyor.

Cameron şunları söyledi:

Sözlerine, “Geçmişten bahsetmek istiyorum” diye başlayan Cameron, 70 yıl önce Avrupa’nın kendi kendini parçaladığını bugün ise kıta ülkelerinin barış içinde olduğunu belirterek, “Avrupa Birliği’nin asıl amacı Avrupa’daki bölünmeleri iyileştirmek olmuştur. AB barışı emniyet altına almış ve ilk amacını yerine getirmiştir” dedi.

Bugün ise AB’nin amacının refahı sağlamak olduğunu belirten İngiltere Başbakanı şöyle devam etti:

“Ancak bugün AB’nin en baskın amacı farklı: Barışı kazanmak değil, refahı güvenceye almak. Engeller bu kez kıtanın içinden değil dışından çıkıyor. Doğudaki ve Güney’deki gelişmekte olan ekonomilerden. Elbette büyüyen bir dünya ekonomisinin hepimize faydası var ancak bugün yeni bir küresel ülkeler yarışı olduğundan da şüphe etmeyelim.”

Cameron, 2015'te yapılacak genel seçimlerde yeniden başbakan olursa İngiltere'nin AB üyeliğinin devam edip etmemesi konusunda referanduma gideceğini de belirterek, "2015'ten sonra AB politikalarının İngiltere'nin üzerindeki ağırlığını azaltmaya çalışacağım. AB'den çıkıp çıkmama konusundaki referandum 2015'ten 2017 yılının sonuna kadar olan dönemde gerçekleştirilecek. Eğer AB'den çıkarsak bu tek yönlü bir bilet olacak, dönüşü olmayacak" dedi.

Bu haber toplam 3242 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri