Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere: Esed'in kimyasal silah kullanacağına dair kanıt gördük

09.12.2012 13:42
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Esed rejiminin muhaliflere yönelik kimyasal silah kullanma hazırlığı içinde olduğuna dair bazı kanıtlar gördüklerini söyledi.

Hague, bu kanıtların Esed'e güçlü bir uyarı yapılmayı gerektirecek yeterlilikte olduğunu ve bu uyarının yapıldığını belirtti.

Hague BBC'ye yaptığı açıklamada, "Biz ve ABD Esed'in kimyasal silahları kullanma hazırlığı içinde olduğuna dair bazı kanıtlar gördük. Bu sebeple Esed'e yönelik kimyasal silah uyarılarımızı artırdık" diye konuştu.

"Ne tür kanıt gördünüz?" şekindeki soruya İngiliz Dışişleri Bakanı, bu konuda detaylı bilgi veremeyeceğini belirterek, "Uyarılmalarını gerektirecek kadar yeterli kanıta sahibiz ve zaten bu uyarı da kendilerine direkt olarak yapıldı" şeklinde cevapladı.

Dışişleri Bakanı Hague, Esed'in kimyasal silahları kullanması halinde Suriye meselesinin çok farklı bir boyut kazanacağını sözlerine ekledi.

Amerikan uydu ve gözlemleme cihazlarının, Suriye kimyasal silah depolarında hareketliliğin arttığını saptadıkları belirtilmişti. En az bir askeri üste, kimyasal silah hazırlamak için Sarin gazının bileşenlerini birleştirmeye başlandığı kaydedilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da geçtiğimiz hafta NATO toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, kimyasal silah kullanımının ABD'nin 'kırmızı çizgisi' olduğunu vurgulamış ve Esed'in kimyasal silahları kullanma veya kontrolünü kaybetmesi konusundaki endişelerinin gittikçe arttığını vurgulamıştı. 

Bu haber toplam 2332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri