Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere'yi yerin dibine sokan yalvarış!

07.03.2011 13:47
Libya devlet televizyonunda dün gece yayınlanan bir telefon kaydı İngiltere'yi yerin dibine soktu. İngiliz elçisinin 6 İngiliz SAS komandosu ve 2 diplomatın serbest bırakılması için bir isyancı liderine yalvarırken duyuldu.

Söz konusu telefon görüşmesinde, İngiltere’nin Trablus Büyükelçisi Richard Northern, Libya'da Kaddafi karşıtları tarafından esir alınan 6 İngiliz SAS (Özel hava kuvveti) komandosu ve 2 diplomatın serbest bırakılması için bir isyancı liderine yalvarırken duyuldu.

Libya’da yaşanan karmaşa nedeniyle Londra’da bulunan Northern, isyancıların lideriyle yaptığı konuşmada kelimeleri bir araya getirmekte zorlanırken, isyancıların gözaltına aldığı İngilizlerin, “aslında kalacak bir otel bulmaya çalıştıklarını” söyledi.

Northern’ın konuştuğu isyancı komutan, gözaltına aldıkları İngilizler için, “Helikopterle gelmekle büyük bir hata yaptılar” ifadesini kullanırken, İngiltere Büyükelçisi buna karşılık, “Öyle mi? Libya’ya nasıl geldiklerini bilmiyordum” dedi.

İngiliz özel birliklerine ait askerler ve korudukları diplomatlar, İngiliz hükümeti tarafından isyancılarla temasa geçmesi için Libya’ya gönderilen öncü bir grubu oluşturuyordu.

Ancak, sözde gizli operasyon, grubun, Cuma akşamı indikleri isyancıları kalesi Bingazi’de gözaltına alınmalarıyla suya düştü. İsyancılar, gözaltına aldıkları İngilizleri ev hapsinde tutarken, cep telefonlarına el koydu. Londra ile isyancılar arasında başlayan görüşmeler nihayetinde dün sonuç verdi ve sekiz İngiliz bir firkateyn vasıtasıyla Malta’ya iletildi.

İsyancıların İngiliz özel birliklerine ait helikopter ve silahlara da el koyduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanı William Hague, isyancılarla temasa geçmesi için gönderilen ekibin “bazı zorluklarla karşılaştığını”, ancak Kaddafi karşıtı gruplarla ilişkileri güçlendirmek için bir başka ekip göndermeyi düşündüklerini ifade etti.

Ancak gizlice Libya'ya girmeye çalışan gruplarla konuşmayı reddeden isyancılar, sadece kurulacak normal diplomatik kanallar aracılığıyla görüşmeye yanaşacaklarını açıkladı.

İNGİLİZ BASINI: OLAY ÜLKE ADINA UTANÇ VERİCİ

İngiltere basınında, Libya'da muhaliflerin denetimindeki Bingazi kentinde ikisi İngiliz dış istihbarat servisi MI6 görevlisi, altısı da İngiltere'nin dünyaca ünlü SAS komandolarına mensup sekiz kişinin yakalanması ülke adına utanç verici olarak nitelendiriliyor.

Guardian, fiyaskoyla sonuçlanan gizli operasyonla ilgili habere, yaşananlarla dalga geçen bir başlık atmış.

Gazete, SAS komandolarının amblemindeki 'Cesaret eden kazanır' sloganına atfen 'Cesaret eden Libyalı çiftlik bekçileri tarafından derdest edilir' demiş.

Haberde, yedi kişilik bir ekibin Libyalı muhaliflerle iletişim kurmak için helikopterle bölgeye gönderildiği ve birkaç aydır çiftlikte çalışan Tom adlı İngiliz ajanıyla buluştuğu belirtiliyor.

Komandoları ve MI6 görevlilierini bir buğday tarlasında nöbet tutan bekçilerin yakaladığı ve çantalarında silah, cephane ve farklı ülkelere ait pasaportlar bulunduğu kaydediliyor.

'Büyük utanç'

İngiliz ajan ve SAS komandolarının, Kaddafi rejimine çalışan paralı askerler olduğundan şüphelenen muhalif liderler tarafından sorgulandıktan sonra serbest bırakıldığı ifade ediliyor.

Gazete, grubun bu şekilde gözaltına alınmasının İngiliz hükümeti açısından büyük bir utanç olduğunu söylüyor.

Haberde ayrıca yaşananların, muhaliflerin Libya'daki devrimin tamamen iç kaynaklı olduğu iddiasına zarar verebileceği söyleniyor.

Haberde sözlerine yer verilen Bingazi'deki muhalif liderlerden Essam Geyrani, 'Yeni düşmanlar edinmek istemiyoruz ama, çok sayıda silah, pasaport ve casuslara özgü malzemelerle gelip iletişim kurulmaz ki. " diye yakınıyor.

'Çöldeki beceriksizlik'

Guardian, başyazılarından birini de bu konuya ayırmış ve bu makaleye de, 'İngiltere ve Libya: Çöldeki beceriksizlik' başlığını atmış. Dikkat çeken satırlar şöyle;

''Libyalı isyancıların ahlaki gücü ve siyasi anlamda halkın gerçek sesini temsil ettikleri iddiası kısmen, Mısırlılar ve Tunuslular gibi buraya kadar tek başlarına gelmelerinden kaynaklanıyor. Bu onların ayaklanması ve kimsenin maşası da değiller. Yeni efendiler aramak için değil, zorba bir yönetime son vermek için mücadele ediyorlar. Kaddafi'nin güçleri isyancıların ilerlemesini durdurmayı başarsa da, içsavaş giderek uzasa da, sonunda Kaddafi rejiminin yok edilmesini sağlayan isyanın bu ulusal kimliği olacak.''

Times - HÜRRİYET - BBC Türkçe

Bu haber toplam 2532 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri